Gündem

Bursa’da, tarihi bölgede 37 bina yıkıldı

Çarşıbaşı imar projesi kapsamında Tarihi Çarşı ve Kabul Mahallesi’nde 37 bina yıkılarak 600 yıllık hanlar ortaya çıkarıldı.

Bursa'da tarihi bölgede 37 bina yıkıldı

Bursa’da 14. yüzyılda başlayan yıkım çalışmaları 16. yüzyılda hanlar, bedestenler ve çarşıların yapılmasıyla tamamlanmıştır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın da desteklediği Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz ağustos ayında Kızılay binasının yıkımına başlanmıştı.

2 BÖLGE SAAT ACİL KARAR VERİLDİ

Çalışmalar kapsamında ilk etapta 15 parseldeki binalar normal kamulaştırma ile yıkılırken, uzayan kamulaştırma süreci nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bölgede acil kamulaştırma kararı alındı. Nisan.

Bursa'nın 1 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

37 BİNANIN İNŞAATI TAMAMLANDI

Bu kararın ardından hem kamulaştırma hem de yıkım çalışmaları hızlandı. Proje kapsamında 48 parselde 15’i normal, 33’ü kamulaştırılan 37 bina yıkıldı.

Bursa’nın tarihi semtinde yıkılan 37 bina VİDEO

5,000,336 metrekare alan ortaya çıktı

Soruşturma kapsamında toplam 5 bin 336 metrekarelik alan kazıldı; Birlikler, tamamlanan binaların yıkılmasıyla birlikte bölgede yapılan kazılarda taşmaya başladı. Proje alanındaki alışveriş merkezi binasının yıkım sürecinin Ocak ayında tamamlanmasının beklendiği öğrenildi. Başkent Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın 2022’de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildiğini hatırlatarak, Çarşıbaşı Tarihi Çarşı ve Resepsiyon Alanı’ndaki imar projesinin öne çıktığını söyledi. şehir daha da fazla. . Yıkılan binalarda hafriyat ve temel çalışmalarının süreceğini kaydeden Aktaş, projenin önümüzdeki yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Bursa'nın tarihi semtinde 37 bina yıkıldı #2

Bursa'nın tarihi semtinde 3 numaralı binada 37 bina yıkıldı

Bursa'nın tarihi semtinde 37 bina yıkıldı #4

Bursa'nın 5 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 6 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 7 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 8 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 9 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 10. tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

Bursa'nın 11 numaralı tarihi semtinde 37 bina yıkıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu