Gündem

Belçika’nın hayalet kasabası Doel’de 20 kişi yaşıyor

Belçika’da Hollanda sınırına yakın küçük bir kasaba olan Doel, kaderinin terk edilmiş bir “hayalet kasaba” olarak gelişmesini yıllardır bekliyor.

Belçika'nın hayalet kasabası Doel'de 20 kişi yaşıyor

Küçük Doel kasabası, Belçika’nın liman kenti Antwerp’in kuzey kesiminde, halen faaliyette olan nükleer santralin hemen yanında yer almaktadır.

Belçika’nın en eski yel değirmenlerinden birine de ev sahipliği yapan şehir, Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olan Antwerp limanı ile çevrilidir.

Buranın özelliği, uzun yıllar neredeyse kimsenin yaşamadığı ıssız bir şehir olmasıdır. Şu anda sadece 20 nüfusu var “hayalet kasaba” Doel’in uzun yıllara yayılan ilginç bir geçmişi var.

DOEL TARİHİ

Doel, 1970’lere kadar 1.400 nüfuslu küçük, sakin bir Belçika kasabası olan 700 yıllık bir tarihe bakıyor, ancak o yıllarda Antwerp limanını genişletme planlarındaydı.

Ancak bu planlar uygulanmadı ve 1970’lerdeki petrol krizinin yol açtığı ekonomik sorunlar nedeniyle askıya alındı. 1990’larda, belediye liman için planları yeniden müzakere etti. Bu bağlamda Doel bölgesinde bir konteyner deposu inşa etme fikri ortaya çıktı.

Böyle bir tesis için, doel halkının çoğu mülklerini satın aldı. Ancak bazılarının direnişi, siyasi çekişmeler ve davalar nedeniyle şehirde uzun mahkeme süreçleri başladı. Doel’de böyle bir tesisin inşasına da yakınlardaki bir nükleer santral operasyonu güvenlik nedenleriyle karşı çıktı.

Belçika'nın 1 numaralı hayalet kasabası Doel'de 20 kişi yaşıyor

20’YE KADAR ŞEHİR MİSAFİRİ CANLI

1990’lardan bu yana geçen yıllarda Doel yavaş yavaş akmaya başladı ve “hayalet kasaba” dönüştürülmüş.

Bununla birlikte, yaklaşık yirmi sakin hala Doel’in ölümüne direndi. Liman genişletme projesi henüz başlamadı. Bu arada Doel, turistlerin ve özellikle grafiti sanatçılarının ziyaret ettiği manevi bir şehir olarak dikkat çekiyor.

Kasabanın çoğu ağaçlık bahçelerde neredeyse yok olan evleri ve diğer binaları, grafiti sanatçıları için tuval haline geldi.

Doel’i bir sanat köyüne dönüştürme girişimleri de oldu, ancak bunlar gerçekleşmedi.

Belçika'nın hayalet kasabası Doel #2'de 20 kişi yaşıyor

DUVARLARDA YÜZ GRAFİK VAR

Bugün şehrin binalarının duvarlarında yüzlerce grafiti bulunuyor. Birçok turist bu hayalet kasabayı ve duvar yazılarını görmek için Doel’e gelir ve boş sokaklarda uzun süre dolanır.

Belçika'nın hayalet kasabası Doel # 3'te 20 kişi yaşıyor

EĞİTİM ALANI OLARAK KULLANILIYOR

Boş sokakları ve sokakları ile şehir, yeni gelenler için de sürülebilir. “eğitim alanı” olarak kullanılır. Motosiklet kullanan gençler burada, açık trafik alanlarında yapamayacakları hareketleri göstermek için pratik yapıyor ve çalışıyorlar.

Belçika'da hayalet kasaba Doel #4'te 20 kişi yaşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu