Gündem

Baş ve boyun kanserlerinin sık rastlanan belirtileri

Baş Boyun Kanseri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, baş boyun kanserinin erken teşhisinin hastaları yüzde 90 oranında iyileştirdiğini söyledi.

Baş ve boyun kanserinin yaygın belirtileri

Baş ve boyun kanseri, baş ve boğazın belirli bölgelerindeki dokularda meydana gelen kanser türlerinin ortak adıdır. Tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturur. Başlıca türleri aşağıdaki gibidir; ağız, ağız, dudak, faringeal, nazal ve gırtlak kanserleri.

Baş Boyun Kanseri Farkındalık Haftası ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Özdoğan, Türkiye’nin kanserle mücadelede çok iyi teknolojik tedaviler sunduğunu ve doktorlar yetiştirdiğini söyledi. Özdoğan, kanserle mücadeleye toplumun dikkatini çekmeleri gerektiğini ifade ederek, başarılı olursa hastalığı yarıya indirebileceklerini kaydetti.

Baş ve Boyun Kanserinin Yaygın Belirtileri #1

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Baş boyun kanserleri erken teşhis ile tedavi edilebilen kanser türleri arasındadır. Baş ve boyun kanserlerinin büyük çoğunluğu erken evrelerde belirti gösterir. Semptomlar erken tespit edilir ve doktor erken uyarılırsa, doktorun doğru tanıyı zamanında teşhis etmesi daha kolay olabilir.

Baş ve boyun bölgesindeki bazı değişiklikler kanseri gösterebilir. İşte bu işaretlerden bazıları;

– baş ve boyun şişmesi,

– dudaklarda, dilde, ağız içinde iyileşmeyen yaralar,

– ses kısıklığı,

– yutma güçlüğü,

– Burun tıkanıklığı,

– Kulak ağrısı

– İşitme bozukluğu

– Yüz felci.

Baş ve Boyun Kanserinin Yaygın Belirtileri # 2

“Erken tanıda %90 başarı oranı”

Özdoğan, tüm kanserlerde olduğu gibi baş boyun kanserinde de erken teşhisin önemine dikkat çekti. “Baş boyun kanseri gibi tedavisi zor kanserler için erken teşhis ile hastaların yüzde 90’ından fazlasında iyileşme görüyoruz. Anahtar faktörler sigara, alkol ve beslenme dengesizlikleri, HPV. Sigarayı hayatımızdan çıkarıyoruz, alkol tüketimini azaltın veya hijyenimize dikkat edersek hiç kullanmayın. terimleri kullandı.

Özdoğan, baş boyun kanserinin en önemli semptomlarının burun tıkanıklığı ve kanaması, boyunda şişlik ve ağızda iyileşmeyen yaralar olduğunu, Türkiye’de yılda yaklaşık 8 bin kişiye baş boyun kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu