Gündem

Balıkesir’de 90’lar kültürünü yaşatan bakkalda hala veresiye defteri tutuluyor

50 yıldır aynı bakkalı işleten ustalar, kredi arama yöntemiyle 90’lı yıllarda bakkal kültürünü yaşatıyor. Yerel halkla bağlantı kuran bakkal, herkese yardım etmek için acele ediyor.

Balıkesir bakkalının hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri var.

Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı Kızpınar semtinde bulunan Ahmet Bakkal, 1974 yılından beri bölgeye hizmet vermektedir.

90’ları andıran eski tarz bir skalaya sahip olan bu bakkal, günümüz koşullarında alışveriş yapmakta güçlük çekiyor.

Ahmet Baygül bakkal, özellikle süpermarketlerin yaygınlaşmasıyla müşteri kaybettiğini belirterek, mağazayı işletmekte sorun yaşadığını ifade etti.

SADECE PARA VE ÖDEME YÖNTEMLERİYLE ÇALIŞIR

Ahmet Bakkal, diğer marketler gibi kredi kartı ile satış yapmadığını, sadece nakit ve kredi sistemi ile çalıştığını söyledi.

Balıkesir bakkalı hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor

“ÇOK YAZICI”

Baygül, “Çevremizdeki süpermarketlerin çoğalması işimizi etkiliyor. Bu nedenle satışlarımız sınırlıdır. Kızpınar’ın yanında bir Ahmet bakkal var. Diğer arkadaşlarımız her zaman mağazalarını kapattılar. Elimden geldiğince çiftçilik yapmaya çalışıyorum. Süpermarketlerin çoğalmasıyla mağazamız kapandı. Ama mahalledeki komşular benden satın alıyor. Gidersen başımız belaya girer diyorlar. Mağazamda bankalarla anlaşmamız yok, sadece nakit çalışıyoruz. Ayrıca eşlere, arkadaşlara ve komşulara kredi veriyoruz. Krediyle yazanlar çok. İhtiyacı olan her ay basar. Onlarla devam edeceğiz. Eskiden mahallemizde çok fazla çocuk vardı. Çok fazla çocuk oyuncağı falan sattık. Ama şu anda bölgemizde sadece yaşlılar var. “ dedim.

Balıkesir bakkalı hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor

“HERKESİN İHTİYACI VAR”

Kızpınar Mahallesi sakini Cengiz Özorak, Ahmet Bak’ın ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“69 yaşındayım, Balıkesir’de muhtemelen böyle bir bakkal yoktur. Bildiğim kadarıyla bu bakkal 50 yıldır var. Ben çocukken burası otobüs durağıydı. Ahmet kardeşim otobüs durağında mantar satardı. Onunla başladı, şimdi bu anlaşmayı böyle yaptı. Burada ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalışıyor. Tanrı kutsasın.”Balıkesir bakkalı hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor

Balıkesir bakkalı hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor

Balıkesir bakkalı hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor

Balıkesir bakkal hala 90'ların kültürünü yaşatan bir kredi defteri tutuyor #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu