Gündem

Avustralya ile Güney Kore, 720 milyon dolarlık savunma anlaşması imzaladı

Başbakan Morrison, Güney Kore’nin savunmada önemli bir ortak olduğunu söyledi. Morrison, ülke ile bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Avustralya ve Güney Kore 720 milyon dolarlık savunma anlaşması imzaladı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, resmi görüşmeler için Güney Kore Devlet Başkanı Mun Jain ile bir araya geldi.

Morrison, iki ülke arasında bir savunma anlaşması imzalanacağını duyurdu.

İKİ ÜLKE ARASINDA GÜVENLİK ANLAŞMASI

Morrison, başkent Canberra’da düzenlediği basın toplantısında anlaşmanın imzalandığını ve anlaşmanın Victoria’nın Geelong bölgesinde 1 milyar A$ (yaklaşık 720 milyon$) değerinde bir zırhlı araç üretim merkezi oluşturacağını duyurdu. ).

“GÜNEY KORE ÖNEMLİ ORTAK”

Morrison, kundağı motorlu silahlar, mühimmat araçları ve radarlar için tesislerin Avustralya savunma endüstrisinin önemli bir parçası olacağını söyledi. “Kore Cumhuriyeti ile kapsamlı stratejik ortaklığımız, savunma ve güvenlik işbirliğine olan bağlılığımızı desteklemektedir. Güney Kore, hem güvenlik anlaşmalarımızda hem de savunma kapasitesi geliştirmemizde önemli bir ortaktır.” terimleri kullandı.

Avustralya ve Güney Kore 720 milyon dolarlık savunma anlaşması imzaladı

“İLGİLİ BİR İLİŞKİ İSTİYORUZ”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, ülkesinin jeopolitik beklentiler açısından Avustralya ile benzer değerleri paylaştığını, ancak Çin ile ilişkilerinin Kuzey Kore’de barışın korunmasında özellikle önemli olduğunu söyledi.

Ay, “Bu yüzden Güney Kore, ABD ve Çin ile güçlü bir ittifaka odaklandı. Uyumlu bir ilişki istiyoruz.” dedi.

“BÖLGEMİZİ GÜVENLİ TUTMAYA KARARLIYIZ”

Anlaşmayı Avustralya’nın Hint-Pasifik’teki ateş gücünü ve güvenliğini desteklemek olarak nitelendiren Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton da şunları söyledi: “Bu iş, Avustralya Ordusunu modernize edecek ve yetenek avantajını şimdi ve gelecekte korumaya devam etmesini sağlayacak projelerden biri. Hızla değişen küresel bir ortamda çıkarlarımızı korurken bölgemizi güvende tutmaya kararlıyız.” terimleri kullandı.

TESİSLERİN İNŞAATI GELECEK YIL BAŞLAYACAK

Güney Koreli savunma şirketi Hanwha tarafından kurulacak tesislerin inşaatına önümüzdeki yıl başlanması planlanıyor.

Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana Avustralya’yı ziyaret eden ilk lider olan Moon, 15 Aralık’a kadar temas halinde olacak.

Avustralya ve Güney Kore 720 milyon dolarlık savunma anlaşması imzaladı

SON 3 AYDA 4 TEKLİF

Avustralya, ilk savunma anlaşmasına 15 Eylül’de ABD ve İngiltere ile nükleer enerjili denizaltıların inşasına izin verecek AUKUS Güvenlik Ortaklığı Anlaşması’nı imzalayarak başladı.

Fransız donanma grubuyla 2016 yılında 12 adet konvansiyonel dizel-elektrikli denizaltı inşası için imzaladığı 90 milyar dolarlık (yaklaşık 64,5 milyar dolarlık) sözleşmeyi fesheden Avustralya, 16 Eylül’de Paris hükümeti tarafından ağır bir şekilde eleştirildi.

Fransa ve Avustralya arasında anlaşmanın feshedilmesini ihanet olarak gören bir kriz yaşanırken, Fransa AUKUS’a yanıt olarak Canberra ve Washington’daki büyükelçilerini geri çekti. )

DÖRT DERNEK

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Dörtlü Girişim’in ABD, Hindistan ve Japonya ile ilk yüz yüze görüşmesinin ardından 25 Eylül’de Washington’da yaptığı açıklamada, oluşum olarak bilinen Dörtlü İttifak’ın “dengelemeyi” hedeflediğini söyledi. Çin “Hint-Pasifik bölgesinde ikinci adımı attı ve bunu “büyük bir ortaklık” olarak nitelendirdi.

Avustralya hükümeti, 10 Aralık 2021’de Avrupa’da üretilen 47 adet çok fonksiyonlu “Taipan” helikopterinin yerine ABD yapımı “Kara Şahin” helikopterleri satın alacağını açıklayarak savunma sanayiinde önemli adımlar atmaya devam etti. . 2007’den beri.

AVUSTRALYA HERESES’İN MODERNLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, “Kara Şahin” helikopterlerini uçurmanın daha ucuz olduğunu söyledi ve 9 vaka çalışmasının “Taipan” helikopterlerinin uçmaya uygun olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Güney Kore ile imzalanan yeni anlaşmanın Avustralya ordusunun modernizasyonuna yardımcı olacağını vurgulayan Dutton, Avustralya hükümetinin bölgede güvenliği sağlamaya kararlı olduğunu ve gelecekte yeni savunma anlaşmalarına varılabileceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu