Gündem

Artvin’de sel felaketinin izleri 2 ay içinde silindi

Sel felaketinin ardından bölgede devletin yaptığı çalışmalarla 2 ay içinde afetin izleri silindi.

Artvin sel felaketinin izleri 2 ayda silindi

22 Temmuz’da Artvin’de metrekareye 170 kilogram yağış, sel felaketini de beraberinde getirdi.

Sel ve heyelan nedeniyle caddeler ve sokaklar adeta nehir haline geldi. Murgul ilçesinde sular altında kalan Serdar Yiğit’in cansız bedeni 6 gün sonra bulundu.

Archavi’nin kaya surlarının yıkılmasıyla taşan Kapisre deresi, şehir merkezini sular altında bıraktı.

EKİPLER 303 KİŞİ KURTARIYOR

Boğaziçi ve Cumhuriyet çevresinde mahsur kalan 303 kişi askerlerin yardımıyla kurtarıldı.

430 ev ve işyerinin zemin ve bodrum katları su ile dolduruldu ve araçlar çekildi.

SU, ELEKTRİK, TELEFON HATLARI HASAR GÖRDÜ

Tarım arazileri ve otoyollar çöktü, su, elektrik ve telefon hatları hasar gördü.

10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ve 2 ahır yıkılırken, 6 bina, 3 ev ve 9 bağımsız bölüm ağır hasar gördü. Felaket sonrası vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkânları seferber edildi.

Artvin selinin izleri 2 ayda silindi

DUVAR İPLİK

Askerlerin de dahil olduğu temizlik ve enkaz çalışmasıyla, Kapisre Çayı’nın taşmasının ardından göle dönüşen sokaklar ve sokaklar çamurdan temizlendi.

2 ay içerisinde bölgede yaşanan sel felaketinin izlerinin silinmesinin ardından hayat normale döndü. Kapısre deresinde yıkılan sur, sel riskini önlemek için Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yenilendi.

Dere yatağının ilçeye taştığı alanda askerler duvar örerek harekete geçti.

Artvin selinin izleri 2 ayda kayboldu

“İNSANIMIZ İÇİN GEREK YOK”

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, iki ay öncesine göre büyük bir toparlanma içinde olduklarını söyledi ve şunları söyledi:

“Yeni yıla kadar restorasyon sürecimizin biteceğini düşünüyorum. Su basan mahallelerimizde halkımızda elbette bir tedirginlik var ama şimdi dere yatakları temizlendi, dolgular yapıldı, tahkimatlar yenilendi. Bu nedenle orada da var. halkımızın gergin olmasına gerek yok.Mümkünse başlayacağız ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü projeye dahil olacak.

“TEŞEKKÜR EDERİZ BİR ŞEY YOK”

İyi koordineli bir çalışma ile bu günlere geldik. İnşallah yeni yıldan sonra çalışmalarımızı daha iyi bitireceğiz. 184 inç suyum ve yaklaşık 30 ila 40 inç çamurum vardı. Bir hafta 10 gün içinde hemen hemen her dairenin bodrum katını temizledik. Neyse ki bir kurbanımız yoktu. Ayancık, Bozkurt, Kastamonu ve Sinop’u gördükten sonra batıyı gördükten sonra minnetten başka bir şey kalmıyor. “

Artvin selinin izleri 2 ayda silindi VİDEO

“HÜKÜMETİMİZ GÜCÜNÜ GÖSTERDİ”

İş yerindeki su ve çamuru temizleyerek işine dönen Necla Ağırbaş, “Dükkan tavana kadar su ve toprak doluydu. Geldiğimizde yapacak bir şey yoktu. Devletimiz gücünü göstermiş, buradaki su ve çamur temizlenmiş, dükkanlar yeniden çalışıyordu. Arkaik eski günlerine döndü. Ama yine de açamayanlar var dükkânları. Selin izlerini sokaklardan sildik ama hafızalarımızdan. Henüz silinmediler.” dedim.

“Hafızalarımdan silinmeyecek harika bir gündü”

Tanju Fitoz da “Hafızalarımızdan silinmeyecek harika bir gündü. Dükkanın içi yavaş yavaş suyla doldu, 15-20 dakika içinde tüm cadde sular altında kaldı. Sonra çamurla kaplı sular çekilerek her yer. ” , hayat normale dönmeye başlıyor. Ama her yağmur yağdığında yine de korkarız.” terimleri kullandı.

Artvin sel felaketinin izleri 2 ayda kayboldu

Artvin selinin izleri 4 ayda kayboldu #4

Artvin selinin izleri 2 ayda silindi#5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu