Gündem

Antalya’da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor

Elektronik atıklardaki metalleri parçalayarak sıvı hale getiren iki arkadaş, her gün en az 1 gram altın alıyor.

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı

Antalya’da yaşayan özel komiser Cemil Şahin ve Haluk Arlı, 4 yıl önce internette araştırma yaparken altın, gümüş, paladyum ve bakırın elektronik atık elde etmek için kullanılabileceğini öğrenmişti.

Altını evde bir hobiden ayırmaya çalışan Şahin ve Arlı, yaptıkları çalışmalar sonucunda evde günde 1 gram altın almayı başardı.

Çöp ve hurdacılardan topladıkları elektronik atıkları eve getiren Şahin ve Arlı, sıvı hale gelen altını parçalayıp içi boş patatesin içine koyuyor.

Şahin ve Arlı, patateslerin kırmızı topraklı çökeltisini ısıtarak bozunan altını çıkarır.

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #1

24K SAF ALTIN ​​ELDE EDİN

Haluk Arlı, elektronik atıkların çöp ve hurdacılardan temin edildiğini söyledi. Arlı, elektronik atıklardan belirli formüllerle altın, gümüş, paladyum ve bakır elde edildiğini söyledi. “Ürünlerin kendi sistemleri var. Önce bakır ve gümüş alıyoruz. Çeşitli formüller kullanılarak sıvıya dönüştürülür. Sıvıdaki bakır ve gümüşü ayırdıktan sonra altın çökeltilir ve toz veya kırmızı toprağa dönüştürülür. Patatesin kırmızı toprağını eriterek 24 karat saf altın elde ederiz. dedim.

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #2

“EVDE ATIK OLARAK SÜREÇ”

Altınlarının bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde edildiğini kaydeden Cemil Şahin, şunları söyledi:

“Hafıza kartlarının yaldızlı yüzeyinden altın alıyoruz. Bunlar temiz, 24 ayar, yaldızlı ürünler. Elektronik atıkları evde atmak yerine kendi madencimizi oluşturuyor, ev temizleyicileriyle işliyoruz. Saf altını temizleyerek yakar ya da eritiriz. ev tipi çamaşır suyu gibi ürünler en iyi iletken olduğu için tüm elektronik cihazlarda altın, gümüş, paladyum ve bakır kullanılmaktadır.”

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #3

“PATATESTEN ALTIN ​​ALDIK”

Cemil Şahin, amacının elektronik atıklardan altın yaymak olduğunu söyledi. “Herkes evde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupa yapabilirse neden olmasın dedik ve başardık. Altını patateslerden çıkarıyoruz. Çünkü altın patatese yapışmaz. dedim.

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #4

İki arkadaş elektronik atıktaki altınları ayırdı Antalya #5

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #6

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #7

Antalya'da iki arkadaş elektronik atıktaki altını ayırdı #8

İki arkadaş elektronik atıktaki altınları ayırdı Antalya #9

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu