Gündem

Ankara’da hastanede yatan 33 gebe hastadan 32’si aşısız

Gebelerden sadece 1’i, 8’i yoğun bakımda, 25’i aşı nedeniyle hafif bir hastalıkla görevde.

Ankara Şehir Hastanesi’nde 33 hamile kadın koronavirüs tedavisi görüyor.

Kadınlar arasında tek sağlık çalışanı olan Büşra Özgen, koronavirüse karşı aşılandı.

8 HASTA yoğun bakımda

Büşra Özgen’in de aralarında bulunduğu 25 hamilenin tedavisi serviste devam ederken, 8 anne adayı yoğun bakımda mücadele ediyor.

“Aşı sayesinde içim rahat”

Büşra Özgen, 7 aylık hamileyken rutin kontrolde PCR testinin pozitif çıktığını söyledi. “Hastalığı çok kolay atlatıyorum. Hiçbir belirtim yoktu. Rutin kontrole geldim ve ihtiyati PCR testi yaptırdım ve pozitif olduğumu öğrendim. Sanırım aşı olduğum için hafif bir hastalık geçirdim.” Sağlık çalışanı olduğum için hemen aşı oldum. Hamilelerin aşı olmasını tavsiye ederim. Aşı yaptırmayanların nefes darlığı çektiğini görüyorum. Karantina süresi bitip zamanı gelince 3. doz aşımı. Bu kolaylığı aşıya bağlıyorum. ” dedim.

Ankara Hastanesi’ne başvuran 33 gebeden 32’sine aşı yapılmadı.

Ankara'da hastaneye kaldırılan 33 gebeden 32'si aşısızdı.

“ANNELER BEBEĞİNİ GÖREMİYOR”

Doğum yaptıktan sonra koğuşta tedavisine devam eden Nurşen Gündoğan, aşı yaptırmadığına pişman olduğunu söyledi.Aşı olmak istedim ama hamile olduğum için korktum. ‘Bebeğime bir şeyler oluyor’ diye düşündüm. Doğal olarak doğdum ve şimdi çok mutluyum. Bizi ilk anda bir araya getirdiler. Emzirebilirim ama henüz öpüşmedim. Maske takıyorum ve bebeğime sarılamıyorum. Tüm hamileler aşılanmalı, ihmal edilmemelidir. Yakında aşı olacağım. Bebeğim elimde olduğu için çok şanslıyım. Burada bebeğini göremeden yoğun bakıma gidip Covid-19 nedeniyle ölen anneler var. Çocuklarını hiç görmüyorlar. Kendimi çok şanslı hissediyorum. “ dedi.

Ankara Hastanesi'ne başvuran 33 gebeden 32'sine aşı yapılmadı

Yoğun bakım ünitesine kabul 5 kat arttı

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, koronavirüs mutasyonu ile gebelerde yoğun bakıma başvuru sayısının beş kat arttığını söyledi.

Tekin, “Annelerimizin neredeyse tamamı aşısız. Yoğun bakımdaki veya görüntüleri ağır olan gebelerimizin hiçbiri aşı olmadı. Gebeler aşı yaptırmadıkları için pişmanlar. Bilgi eksikliğini kabul ediyorlar. Gebelerin aşı yaptırmaları kaçınılmaz oluyor. .Bu anne adaylarının bebekleri yoğun bakıma alınmadan sezaryen ile naklediliyor.Hepimiz bebeklerini görmek istiyoruz.Yoğun bakımda entübe olmayanlara bebeklerini dijital olarak gösteriyoruz.Asla engel olmuyoruz. Emzirme döneminde emzirme. mesafe ve hijyen kuralları. Hamilelikte aşı yaptırmanın önemini de bir hamile okulunda anlatıyoruz.” dedim.

“TETİKLER HASTALIK RİSKİNİ UYGULAR”

Prof. Özlem Moraloğlu Tekin, anne adaylarının en büyük endişesinin “aşı bebeğime zarar verir mi” olduğuna dikkat çekti. “Bununla ilgili elimizde çok fazla veri var. Özellikle son 6-7 ayda ABD ve İsrail’de mRNA aşılarının yaygınlaşmasıyla birlikte oradan da hamile verileri geliyor. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi de bunun için veriler yayınladı. 139.000 gebe. Nitekim gebelik başlangıcında veya gebe kalmadan önce. annede ve doğumdan sonra anne için risk oluşturmadı. Veriler doğum riskinin arttığını gösteriyor.” terimleri kullandı.

Ankara Hastanesi'ne başvuran 33 gebeden 32'sine aşı yapılmadı

“Hamileler hamilelikten önce aşı olmalı”

Tekin, İsrail’de yapılan bir araştırmanın hamilelik sırasında mRNA aşısı yaptıranların hamilelik sonrasında hem bebeğin göbek kordon kanında hem de anne sütünde Covid-19 antikorları tespit edildiğini gösterdiğini hatırlattı. “Bu da çok güzel bir veri. O yüzden anneleri emzirme konusunda destekliyoruz. Anne sütünde, göbek kordonunda ve plasentada hiçbir şekilde virüs izole edilmedi. 1,5 yıldır çok iş yapıldı. Anneleri bekliyor. hamile kalmadan önce aşı olmaları, mümkünse hamile kalmaya karar verirlerse çalışmalara bakmaları gerekiyor, hepsi aşılı, “Onları bu konuda motive etmeye çalışıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu