Gündem

Almanya’da Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyenler için hayat pahalılaşacak

Almanya’da alınan yeni kararlar kapsamında Kovid-19 aşısı olmak istemeyenler için devlet karantina sonrası çalışamayanlara tazminat ödemeyecek.

Almanya’da koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olmayı reddedenlerin hayatı kıymetli olacak.

YENİ KARARLAR

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ile eyalet sağlık bakanları arasında yapılan görüşmede, ülkeye aşı yaptırmak istemeyenler için yeni kararlar alındı.

KARANTEN NEDENİYLE ÇALIŞAMAZLAR DEVLETTEN TAZMİNAT ALMAYACAKTIR

Karara göre, 1 Kasım’dan itibaren aşısız işçiler Kovid-19’a yakalandıktan sonra karantinaya alındıktan sonra çalışmadıkları günlerin ücretlerini kaybettikleri için devletten tazminat alamayacak. Bu kural, tıbbi bir raporda belgelenen tıbbi nedenlerle aşılanamayanlar için geçerli değildir.

RESTORAN, SANAT VE KONSER ETKİNLİKLERİNE GİRİŞ İÇİN AŞI TALEP EDİNİZ.

Ayrıca aşının aşılanmaması durumunda restoran veya tiyatro, sinema, konser gibi çeşitli etkinlikler için hızlı Kovid-19 testlerinin maliyeti vatandaşlar tarafından karşılanacak. 12-17 yaş arası gençler, çocuklar ve hamileler 31 Aralık’a kadar bu testleri ücretsiz yaptırabilirler.

Almanya'da Kovid-19 aşısı olmak istemeyenler için hayat pahalıya mal olacak

“Aşılar, aşı olmayanlar için neden para ödedikleri konusunda doğru soruları soruyorlar.”

Sağlık Bakanı Spahn, bu yeni kuralların aşı olmak istemeyenlere baskı yapmakla ilgili değil, adil olmakla ilgili olduğunu söyledi. “Kendilerini ve başkalarını aşıyla koruyanlar, aşılanmamışlar için neden para ödedikleri konusunda meşru bir soru soruyorlar.” dedim.

Spahn, insanların aşı olmakta özgür olduğunu belirterek, insanların bu kararın sorumluluğunu alması ve mali sonuçlarına katlanması gerektiğini kaydetti.

Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek de aşı olmak istemeyenlerin salgınla mücadelede sorumluluk alması gerektiğini söyledi, “Sağlık dışı nedenlerle aşılamayı reddedenler, toplumdan kaybedilen gelir için ödeme yapmasını bekleyemezler.” değerlendirmesini yapmıştır.

Almanya'da Kovid-19 aşısı yaptırmak istemeyenler için hayat pahalıya patlayacak

1 KASIM’DAN İTİBAREN GEÇERLİ

Almanya’da 1 Kasım’a kadar yürürlükte olan düzenlemelere göre, evde kaldıkları ilk 6 hafta devlete ödeme yapan ve yedinci haftadan itibaren yüzde 67’sini devlete ödeyen işçilerin Kovid-19 nedeniyle karantinaya alınması gerekiyor.

Almanya'da Kovid-19 aşısı olmak istemeyenler için hayat pahalıya mal olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu