Gündem

Alman seçmenlerin yeni hükümetten beklentileri

Seçim için geri sayımın başladığı Almanya’da seçmenler koalisyon beklediklerini ancak hükümetin kurulmasının ertelenmemesi gerektiğini söyledi.

Alman seçmenin yeni hükümetten beklentileri

Almanya halkı, 26 Eylül Pazar günü yapılacak erken genel seçimlerde oy kullanacak ve Angela Merkel’in Şansölyesi olarak 16 yıllık görev süresine ilişkin kararını verecek.

Yaklaşık 60 milyon seçmenin olduğu bir ülkede Alman seçmenler seçimden birkaç gün önce görüşlerini paylaşırken, Merkel’in yerine bir kişinin geçmesinin zor olacağı yönünde benzer görüşler dile getirildi.

“YİNE BÜYÜK BİR KOALİSYON OLABİLİR”

Alman seçmenler hükümetin bir an önce kurulmasını ve yeni hükümetin Merkel yönetiminde istikrarı sürdürmesini istiyor.

Kevin Koriat, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) yeniden iktidarda kalacağına inandığını belirterek, “CDU’nun devam edeceğine inanıyorum. Yine büyük bir koalisyon olabilir. Ama CDU’nun Sosyal Demokrat Parti (SPD) liderliğindeki bir koalisyona katılacağını düşünmüyorum.” dedi.

Koriat, tarihte ilk kez, işleri karmaşıklaştıracak üçlü bir koalisyona ihtiyaç duyulacağını öngördü.

Alman seçmeninin yeni hükümetten beklentisi 1 numara

“YENİ YILDA YENİ BİR DEVLET KURULMALI”

Emekli Anne Hörning ise yeni hükümet için sosyal konuların öncelikli olduğunu belirterek kiralar, eğitimin iyileştirilmesi, emekli maaşlarının sağlanması gibi örnekler verdi.

Hörning, “Ben isteklerimi sıraladım. Ancak tarafların dış politikaya bakışı genel olarak aynı. Dış politikada pek bir değişiklik beklemiyorum.” dedim.

Anne Hörning, hükümetin kurulmasının 2017 yılında 6 ay sürdüğünü hatırlattı, “Bu süre çok uzun sürmemeli. Yeni hükümete kadar yeni hükümet kurulmalı. Mümkünse Almanya Kasım sonunda yeni bir hükümet kurmalı.” bir açıklama yaptı.

Alman seçmenin yeni hükümetten beklentileri #2

“MERKEL’in gitmesi üzücü”

Marion Schmidt, parti programlarının çok renkli olduğunu ancak iç mekanları yetersiz bulduğunu söyledi.

Schmidt, tüm tarafların iklimle ilgili bir şeyleri değiştirmek istediğini kaydetti. “Seçim programlarının iyi oylanması gerektiğini düşünüyorum. Kararımı verdim. 26 Eylül seçimi için doğru kararı verdiğime eminim.” dedim.

Schmidt, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görev süresini de övdü, “Merkel’in ayrılışı aslında üzücü. 16 yılda istikrara kavuştu. Ama belki başbakandan daha önce ayrılsaydı, yeni başbakanın işini kolaylaştırırdı. CDU adayı savaşta nasıl savaşacağını bilmiyor. Şu anda seçim.” değerlendirmesini yapmıştır.

“SPD LİDERLİĞİ ALTINDA DEVLET OLUŞTURULABİLİR”

Schmidt, seçim sonrası dönemin “çok çılgın” olacağını söyledi. “Koalisyonun şansı çok yüksek. Belki yeniden büyük koalisyon olur. Belki SPD’nin öncülüğünde bir hükümet kurulabilir.” dedi.

Sol eğilimli bir seçmen olduğunu gizlemeyen Mark Friedrich, “CDU’nun muhalefette kalmasını istiyorum. Hükümetin biraz daha solcu olmasını istiyorum. CDU’yu seçmezdim ama Merkel dönemi hakkında olumsuz bir düşüncem yok. Merkel dönemi iyi dönem.” dedim.

Alman seçmenlerin yeni hükümetten beklentileri # 3

“SEÇİMLER ÖNCEKİDEN DAHA KARMAŞIK OLACAK” TAHMİNİ

Bay Friedrich, iklim değişikliğinin önemli bir konu olduğunu vurguladı. “CDU ve SPD iklim üzerinde anlaşamıyor. Bunun dışında söz konusu hükümet ne olursa olsun ekonomik büyüme sağlanmalıdır.” terimini kullandı.

Bu seçimde ilk kez oy kullanacağını açıklayan Danielle Hensche, bu yılki seçimin önceki yıllara göre daha zor olacağını söyledi.

26 Eylül’de yeni başbakan atanacak

Pazar günkü seçimlerde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) başbakan adayı ve Hristiyan Demokratlar Partisi (CDU) genel başkanı Armin Laschet, başbakan adayı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) maliye adayı Armin Laschet ) ve Maliye Bakanı ve parti adayı Annalena Baerbock, eşbaşkan Zlazol Olaf Scholz, Merkel için yarışıyor.

Almanya’da 18 yaş üstü seçmen sayısı 60,4 milyon. Seçmenlerin yaklaşık yarısı Kuzey Ren-Vestfalya (12,8 milyon), Bavyera (9,4 milyon) ve Baden-Württemberg’de (7,7 milyon) yaşıyor.

Türk kökenli Alman seçmen sayısının yaklaşık 900.000 olduğunu iddia ediyorlar. Almanya’da yaşayan ve Alman vatandaşı olmadığı için oy kullanamayan 11,4 milyon insan var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu