Gündem

Alerjikler için ev temizliğinde 7 altın ipucu

Toz, kimyasallar veya güçlü kokular alerjik reaksiyonu tetiklerse evi temizlemek gerçek bir sorun olabilir. İşte temizlik sırasında işe yarayan alerjiler için ipuçlarımız…

Evde alerjik temizlik için 7 altın ipucu

Bir evi ihmal etmek toz ve kirin birikmesine izin verdiği için, alerjisi olanlar bir yana, hiç kimse için ideal değildir.

Ancak alerjiniz varsa ve temizlikle ilgilenecek başka kimse yoksa, alerjiyi tetiklemeyen güvenli bir temizleme yöntemi bulmanız gerekir.

Akılda bir kaç ipucu ile sağlığınıza zarar vermeden temizlik yapmak mümkün.

İşte alerjisi olanlar için temizlik kuralları…

İYİ Elektrikli süpürge

Elektrikli süpürgenin iyi bir vakum odası olduğundan emin olun. Bazı alerjenler o kadar küçüktür ki normal bir vakum filtresinden geçerler. Böylece her süpürdüğünüzde onları yerden emebilir ve havaya fırlatabilirsiniz. Bu nedenle, iyi bir araç kullanmak ilk kural olmalıdır.

Evde Alerji Temizliği için 7 Altın İpucu #1

MİKROFİL ELBİSE AVANTAJI

Mikrofiber bezler, tozu pamuklu veya kağıt havlulardan daha iyi emer. İyi temizlik için çıkarılabilir ve yıkanabilir başlıklı aletler seçin. Tozların çoğunu çekmek için kullanmadan önce paspasları ve temizlik bezlerini hafifçe nemlendirin.

MASKESİZ VE ELDİVENSİZ ADIM YAPMAYIN

Temizlerken vücudunuzu alerjenlerden korumanın en etkili yolu maske ve eldiven kullanmaktır. Gözlük de iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca nefes almayı engellemeyen maske tipini seçmekte fayda var.

Cilt tahrişini önlemek için lateks eldivenlerden kaçının ve lastik astarlı lastik eldivenleri tercih edin.

Evde Alerji Temizliği için 7 Altın İpucu #2

Sigara ürünlerinden kaçının

Alerjiniz varsa, deterjanlardaki kokular semptomlara neden olabilir. Bunun yerine kokusuz ürünler arayın.

Halılara elveda kilimlere elveda

Kilimler ve halılar alerjenleri hapsedebilir. Vinil, karo veya parke zeminler tetikleyicilere maruz kalmayı azaltır. Çamaşırlarınıza atabileceğiniz daha küçük, yıkanabilir kilimler alın.

Alerjiler için 7 Altın Temizlik İpuçları # 3

PENCERE YERİNE KLİMA

Klimayı kullanın ve sıcakken camları açmayın. Klima havayı filtreleyerek toz, kir, polen, küf ve diğer tetikleyicilerin içeri girmesini engeller.

SIKÇA DEĞİŞTİRİN

Yatak takımları ve yastık kılıfları bir hafta sonra temiz görünse bile kolaylıkla alerjiye neden olabilir. Bunun nedeni, uyku, uyanma, hapşırma veya öksürme sırasında toz, ölü epitel hücreleri ve diğer ince parçacıkların solunmasıdır. Yatak takımlarınızı temizlemenin en iyi yolu, toz akarlarını ve bakterileri öldürmek için yatak takımlarını ve yastık kılıfını sıcak suda yıkamaktır.

Banyolardaki en tehlikeli alerjenler küf ve küftür. Çamaşır suyu kullanarak küf oluşumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Lastik eldiven giyin ve alanı iyice havalandırın ve etkilenen bölgeleri ovmak için sert bir fırça kullanın. Her kullanımdan sonra küveti veya duşu bir havluyla kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu