Gündem

Akciğer embolisi ani ölümlere neden olabilir

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Fadime Tülücü, pulmoner pıhtılaşma denilen emboli hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan bir kan pıhtısının kan dolaşımı yoluyla vücudun başka bir bölümüne aktarılmasına emboli denir. Pulmoner arterlere iletilen bir emboli, “pulmoner emboli” olarak adlandırılır.

Pulmoner damarlarda kan pıhtılaşması olarak da bilinen pulmoner emboli; Kalp, beyin, karaciğer ve diğer tüm organlarda büyük hasara yol açtığına dikkati çeken Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Dr. Fadime Tülücü, erken teşhis ve hızlı müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ani rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi. ölüm..

Pulmoner emboli ani ölüme neden olabilir #1

İŞ EMBOLİ BELİRTİLERİ

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Dr. Fadime Tülücü, pulmoner emboli etkileri üzerine, “Pulmoner arterdeki tıkanıklık nedeniyle akciğer dokusunun bir kısmında kan akışı durur. Bu, akciğerlere zarar verir. Kalp, beyin ve karaciğer gibi diğer tüm organlar da kan oksijen seviyelerindeki düşüş nedeniyle zarar görebilir. Kalp-akciğer pompa sisteminin bozulması ile kalpte aritmiler ve yetmezlik oluşur. Bu, pulmoner damarlardaki kan basıncındaki artışa katkıda bulunur. “ terimleri kullandı.

tecrübe. Fadime Tülücü, kronik olmalarına rağmen pulmoner damarların kan pıhtıları ile tıkanmasının yani tromboembolizmin genellikle aniden başladığını ve tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hayati tehlike oluşturabileceğini ifade etti. tecrübe. Fadime Tülücü, pulmoner embolinin genellikle bacaktaki toplardamardan akciğerlere gelen kan pıhtısından geliştiğini söyledi, “Hastalığın en sık görülen semptomları ani nefes darlığı, bıçak saplanan göğüs ağrısı, bazen öksürükle seyreden çarpıntı, ten renginin morarması ve bacaklarda şişme ile ağrıdır. Pulmoner arterdeki tıkanıklık çok büyükse ve pulmoner dolaşımı büyük ölçüde bozarsa kan basıncı aniden düşer ve hasta şoka girebilir. Ne yazık ki bu durumda tanı gecikir ve kişi hızlı bir şekilde tedavi edilmezse kişi ölebilir. Ancak bu çok yaygın değildir. ” dedim.

Risk altındakileri sıralayan Tülücü,Pulmoner emboli, genellikle uzun süre hareketsiz kalan, yatak istirahatinde, ameliyat ve kaza sonucu travma sonrası ilk 2 ayda, fazla kilolu (obezite), kontrasepsiyon veya hormon tedavisi gören kişilerde, gebelik veya doğum sonrası genetik hastalığı olan kişilerde, kan pıhtılaşmasına neden olabilir. kanser veya ileri kalp yetmezliği varlığı. ” dedi.

Pulmoner emboli ani ölüme neden olabilir #2

PULMONER EMBOLİSİ NASIL BİLİMLENDİRİLİR?

tecrübe. Fadime Tülücü, tanıda en önemli faktörün pulmoner emboli düşündüren şikayetlerin varlığında bu hastalığın akla gelmesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Çünkü pulmoner emboli maalesef çoğu zaman gözden kaçan bir hastalık. Erken teşhiste gecikme ani ölüme neden olabilir. Tanı için kan D-dimer testi, akciğer bilgisayarlı tomografisi, akciğerin solunum-perfüzyon sintigrafisi, pulmoner anjiyografi, bacaklarda venöz Doppler ultrason gibi testler kullanılır. Hangi hastada hangi testin kullanılacağına akciğer doktoru karar verir. “

Pulmoner emboli tedavisi hakkında da konuşan Tülücü, şunları söyledi: “Tedavide kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltan kan sulandırıcılar, hayatı tehdit eden durumlarda trombolitik denilen kan sulandırıcılar, bazen bir kateter yoluyla veya nadiren ameliyatla kullanılır. Tedavi süresi kan pıhtılaşması için risk faktörlerine göre değişir ve tedaviye verilen yanıta ve riskin varlığına göre göğüs hastalıkları uzmanı süreye karar verir. ” dedim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu