Gündem

ABD’nin saldırısında 10 kişiyi kaybeden Afgan aile, özür kabul etmiyor

ABD’nin Kabil’de düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden 7’si çocuk 10 kişinin yakınları, ABD’nin taziyelerini ve özürlerini kabul etmeyeceklerini belirterek, “ABD bize kan parası ödemek zorunda” dedi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin son günlerinde başkent Kabil’de düzenlenen hava saldırısında 7’si çocuk 10 kişi öldü.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin (CENTCOM), aynı aileden ölen 10 kişinin hepsinin sivil olduğunu açıklayıp özür dilemesinin ardından, kurbanların yakınları söz aldı.

ABD hava saldırısını savaş suçu olarak sınıflandıran kurbanların yakınları, uluslararası toplumun davayı takip etmesini ve sorumluları bağımsız uluslararası mahkemelerde adalete teslim etmesini istedi.

SALDIRI YAPILAN EVİN İNDİRİMİ HENÜZ KALDIRILMADI

Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na 3 km uzaklıktaki Hoca Buğra semtindeki eve düzenlenen saldırının ardından enkaz hala kaldırılamadı.

Evin bahçesinde kapı ve pencereleri kırılmış, duvarları hasar görmüş hurda araçlar var.

IŞİD bağlantılı olduğu iddia edilen bir hava saldırısında öldürülen 43 yaşındaki mühendis ve yardım görevlisi Zumaray Ahmedi’nin kardeşi Romel Ahmedi, olayda 3 çocuğunu kaybettiğini, ölen diğer kişilerin de kendisine ait olduğunu söyledi. yeğenleri ve yakın akrabaları.

ABD saldırısında 10 kişiyi kaybeden Afgan ailesi özür kabul etmiyor VİDEO

“TELEKOMÜNİKASYONLARIMIZI BİLMİYORUZ”

Ahmedi, saldırı günü evde olduğunu açıklayarak, önce bir intihar saldırısı olduğunu düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“ABD’nin özrünü uzaktan kabul etmiyoruz. Suçlu olmadığımızı yakından görsünler. Bizimle iletişime geçsinler, bize zararı tazmin etsinler. Bize ABD’nin kan parasını ödeyelim. Biz zaten öyleydik. o zaman masum.”

Ahmedi, ABD’de DEAŞ suçlamalarıyla hedef alındıklarını ve tehdit edildiklerini kaydetti. – ABD’nin bizi buradan çıkarması gerekiyor. dedim.

Afgan ailesi ilk özrü kabul etmeyen ABD saldırısında 10 kişiyi kaybetti

“Bu bir savaş günahı, affedilemez”

Zumaray Ahmadi’nin amcası Muhammed Nesim, uluslararası toplumun sorumluları yargılayıp adalete teslim etmesini talep ediyor. – Bu bir savaş suçu, affedilemez. dedi.

Daha önce sivil bir nüfustan geldiklerini ve herhangi bir gruba mensup olmadıklarını belirttiklerini vurgulayan Nesim, şunları kaydetti: “Kabul edilmediler. Nihayet dün gece arkadaşlarımızın bizi aradığını basından öğrendik. ABD kendi günahlarını itiraf etti. Artık bizden özür dileyen bir şey yok. Dünyada insanlar kalıyor.” değerlendirmesini yapmıştır.

“Bu olay düzeltilemez”

Ailenin avukatı Abdülaziz Şuayb, müvekkillerinin maddi ve manevi zarara uğradığına dikkat çekerek, ABD’nin bunu tazmin etmesi gerektiğini söyledi.

, Uayb, “ABD tüm bunlara uymak zorunda, aslında bu dava tazmin edilemez. İnsanlar hayatını kaybettiği için geri gelmeyecekler. Bu aile bitti ama aile desteklenmeli. Dışlanmalılar. Afganistan olayları unutmak için.” dedim.

Şuayb, sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasının bir savaş suçu olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu tür saldırıların failleri ya saldırının yapıldığı ülkede ya da kendi ülkelerinde uluslararası mahkemelerde hukuka göre yargılanır. Failler adalete teslim edilmelidir.” dedi.

Şuayb, ABD makamlarının şu ana kadar kendileriyle temasa geçmediğini de sözlerine ekledi.

ABD saldırısı sırasında 10 kişiyi kaybeden Afgan ailesi 2 numaralı özrü kabul etmiyor

DEAŞ İLE ABD HAVA DESTEĞİ ZORUNLU

ABD Afganistan’dan ayrılmaya hazırlanırken Kabil havaalanında büyük bir patlama meydana geldi, yüzden fazla kişi öldü, 200’e yakın kişi yaralandı.

Patlamayı IŞİD’in Afganistan’ın Horasan kentindeki şubesi üstlendi.

ABD’nin 29 Ağustos’ta Afganistan’dan çekilmesinin son günlerinde “DEAŞ’ın Afgan şubesi DEAŞ-H unsurlarına ait ve Kabil havaalanına saldırı düzenliyor” saatlerce havadan takip edilen araca eve girerken çarptığını iddia etti.

HAVA SALDIRISINDA AHMEDİ ÖLÜMÜ, ABD DESTEK VAKFI

Olayla ilgili soruşturmanın ardından Zumaray Ahmedi’nin California’daki hayır kurumu ve lobi grubu Nutrition and Education International (NEI) için elektrik mühendisi olarak çalıştığı anlaşıldı.

Zumaray Ahmadi’nin üç çocuğu Farzad (9), Faysal (15) ve Zamir (19) de saldırı sonucu hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında Zumaray Ahmedi’nin kardeşi Romel Ahmedi’nin çocukları Ayet (2), Bünyamin (6) ve Armin (7) de vardı.

Öte yandan Zumaray Ahmedi, Ahmed Nasır (30) ve Melike (2) ile kuzeninin kızı Sümeyye’nin diğer kuzenleri (2) hayatını kaybetti.

Ölenler arasında bulunan Ahmed Nasır’ın ABD Ordusu için tercüman olduğunu öğrendiler.

ABD saldırısı sırasında 10 kişiyi kaybeden Afgan ailesi 3 numaralı özrü kabul etmiyor

Amerikan saldırısında 10 kişiyi kaybeden Afgan ailesi 4. özrü kabul etmiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu