Gündem

ABD’li araştırmacılar yenilebilir aşı üzerine çalışmalar yapıyor

California Üniversitesi, Riverside’daki (UCR) araştırmacılar, eRNA aşıları geliştirmek için kullanılan teknolojiyle yenilebilir bir aşı üzerinde çalışıyorlar.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen RNA (mRNA) aşısı, koronavirüsle mücadelede çok önemli bir adımdı.

Kaliforniya Üniversitesi, Riverside, ABD’deki (UCR) araştırmacılar, aynı teknolojiyi kullanarak yenilebilir bir koronavirüs aşısı üzerinde çalışıyorlar.

İnsanların yenilebilir koronavirüs aşısını kendi evlerinde bile yetiştirebileceğini söyleyen uzmanlar, yeni aşının yoksul ülkeler için bir dönüm noktası olacağını söylüyor.

ESERLER FARKLI BİR OKUMA İÇİN

MRNA aşıları, koronavirüsün vücuda bağlandığı spike proteinine talimat vererek çalışır.

Bir kişinin bağışıklık sistemi bir protein tespit ettiğinde, onunla savaşır. Virüsle tekrar karşılaştığında proteinlere karşı güçlü bir bağışıklık sağlar.

Şirketler artık bu teknolojiyi yıllık grip aşısı da dahil olmak üzere diğer aşılara uygulamak için çalışıyor.

ABD'li araştırmacılar ilk yenilebilir aşıyı geliştirmek için çalışıyor

”İSPANYA VE MARUL TEST EDİYORUZ”

Juan Pablo Giraldo, Baş Araştırma Görevlisi ve Doçent, Botanik ve Botanik Bölümü, UCR. “İdeal olarak, tek bir bitki, tek bir kişiyi aşılamak için yeterli mRNA üretecektir. Bu yöntemi ıspanak ve marul ile test ediyoruz ve insanların kendi bahçelerinde yetiştirmeleri için uzun vadeli hedeflerimiz var. Çiftçiler kendi bölgelerinde mRNA aşıları da yetiştirebilirler. “ dedim.

Ancak bilim adamları, bitkilerde mRNA’nın kloroplast hücrelerinde taşınabileceğini söylediler. Bu özellik, bitkinin bu bölümünün çok fazla potansiyele sahip olduğu anlamına gelir.

giraldo, “Kloroplast hücreleri, bir bitkinin büyümesine izin veren şeker ve diğer molekülleri üreten küçük, güneş enerjisiyle çalışan fabrikalardır. Aynı zamanda istenen molekülleri üretmek için kullanılmayan bir kaynaktır. ” dedim.

ABD'li araştırmacılar yenilebilir aşı # 2

MRNA AŞILARI YENİLENDİ

Öte yandan, araştırmacılar şu anda mRNA’yı yok etmeden kloroplastlara yerleştirmenin ideal yolunu bulmaya çalışıyorlar.

Başarılı olursa, koronavirüs aşıları ve mRNA teknolojisini kullanan diğer aşılar onları yenmek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda aşının uzun mesafelerde taşınmasını çok daha kolay hale getirecektir.

ABD'li araştırmacılar yenilebilir aşı # 3

YOK ÜLKELER İÇİN DEVRİM

Mevcut mRNA aşıları -90 santigrat derecede saklanmalıdır. Bu, aşıların uzun vadeli nakliyesini zor ve maliyetli hale getirir.

Bu, özellikle yoksul ülkelerde aşıların taşınmasını zorlaştırıyor. Bununla birlikte, yenilebilir mRNA aşısı oldukça uzun mesafelerde taşınabilir ve insanlar tarafından uygun koşullar altında bahçelerde yetiştirilebilir.

Böylece, koronavirüs aşılarının maliyeti önemli ölçüde azaltılabilir.

giraldo, “Bu araştırma için çok heyecanlıyım. İnsanların yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum.” dedim.

ABD'li araştırmacılar yenilebilir aşı # 4

DÜNYA NÜFUSUNUN SADECE %32’Sİ AŞI YAPILMIŞTIR

Öte yandan, dünya nüfusunun sadece yüzde 32’si şu ana kadar tam aşı aldı ve yüzde 44’ü en az bir doz aldı.

Amerikalı araştırmacılar # 5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu