Gündem

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi

Sınırı geçmek isteyen Haitili göçmenler, ABD askerlerinin sert müdahalesine maruz kaldı. Kırbaç müdahalesi tepkilere yol açarken, Beyaz Saray konuyla ilgili açıklama yaptı.

Amerika-Meksika sınırında göçmen krizi

Haiti’nin iç kargaşasından kaçan göçmenler, Amerika-Meksika sınırında yeni bir hayat arıyorlar.

Sınırı yasa dışı yollardan geçmeye çalışan göçmenler, ABD Sınır ve Gümrük (CBP) ekiplerinin müdahalesiyle karşılaştı.

Birlikler at sırtında Haitili göçmenlere müdahale etti. Kırbaç benzeri nesneler de kullanan CBP yetkililerinin müdahalesine ilişkin görüntüler tepkilere neden oldu.

HARRIS: Korkuyorum

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, müdahaleyi korkunç olarak nitelendirdi.

Harris, konuyu ABD İç Güvenlik Bakanı Alejando Majorkas ile görüşmeyi planladığını söyledi. “İnsanlara asla böyle davranılmamalı. Dehşete düştüm.” bir açıklama yaptı.

BİDEN RESİMLERE BAKTI

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de bir yayına katıldı. ABD Başkanı Joe Biden’ın yukarıda bahsedilen resimlere baktığını kaydeden, “Biden, video ve fotoğrafların korkunç olduğunu söylüyor. Bu görüntüler ülkemizi temsil etmiyor. Biden bununla ilgili soruşturma başlattı.” dedim.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Haitili göçmenleri caydırmak için Rio Grande Nehri üzerinde oturan ABD’li muhafızların kamçı darbesine yanıt verdi.

ViDEO’da Amerikan-Meksika sınırındaki göçmen krizi

“BİDEN’İN GÖÇ OLUŞUMUNUN NEDENLERİ GÖÇ POLİTİKASI İLE İLGİLİ”

Bir HRW açıklamasında, 19 Eylül’de Biden hükümetinin taciz ve ırkçı göç politikasının, ABD-Meksika sınırındaki Rio Grande Nehri üzerindeki Haitili göçmenlere binicilik sınır muhafızlarının kamçılarla müdahale etmesine neden olduğu bildirildi. .

“IRKÇI ŞİDDETE SAYGI GÖSTERMEK İÇİN TARİHİ UNUTMAYIN”

Açıklamada, resimlerde siyah göçmenleri kovalayan beyaz muhafızların ABD’ye uzun bir ırksal ve etnik şiddet tarihini hatırlattığı belirtildi.

HRW ABD Programı direktörü Alison Leal Parker, ABD’nin sığınma haklarına tamamen saygı duyduğunu söyledi.

Parker, sınırda Haitili göçmenlere yönelik şiddet ve ayrımcılığın ABD sınır politikasının en son örneği olduğuna dikkat çekti.

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #1

“İNSAN HAKLARININ İHLALİ”

Parker, “Göçmenlerin Haiti’ye geri gönderilmesini haklı çıkarmak için Biden İdaresi’nin 42. maddesinin sürekli olarak uygulanması, iyi halk sağlığı uygulamalarına ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır.” dedim.

Ağustos ayında, HRW ve diğer 343 STK, ABD Başkanı Joe Biden’a benzer insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek Haiti’ye sınır dışı edilmesini durdurması çağrısında bulundu.

ABD’ye SINIRDAN GİRDİLER

ABD-Meksika sınırındaki Teksas eyaletine bağlı Del Rio’da binlerce Haitili göçmenin nehri geçerek ülkeye sığınmak için zor koşullarda beklediği söylendi.

Amerikan medyasına yansıyan görüntüler, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 12 bin göçmenin sınırı geçmeyi sağlayan Del Rio Uluslararası Köprüsü’nün altında toplandığını gösterdi.

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #2

ACİL DESTEK BAŞVURUSU

35 bin nüfuslu Del Rio kentinin belediye başkanı Bruno Lozano, kontrol edilemeyen göçmen akınına karşı federal ve eyalet yetkililerinden acil yardım istediğini açıkladı.

Gümrük ve Sinir Koruma Dairesi’nden (CBP) yapılan açıklamada, sınır krizinin üstesinden gelmek için bölgeye güvenlik güçlerinin gönderildiği ve sürecin güvenli ve insani bir şekilde yürütülmesi için çaba sarf edildiği belirtildi.

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #3

ONLAR NEHİRDİ

Açıklamada, ABD-Meksika sınırını oluşturan Rio Grande Nehri’nin diz boyu kıyılarında yürüyen Haiti’deki yasadışı göçmenlerin çoğunun güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ve nakledilmeyi beklediği belirtildi. tesisler.

Köprü ve ağaçların yakınında sıcaktan kaçan göçmenlere portatif tuvalet hizmeti verilirken, göçmenlerden ikisinin doğum yaptığı ve birinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Öte yandan, topluluk tarafında Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, Teksas. – Bu insan yapımı bir kriz. Biden yönetimini eleştirdi.

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #4

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #5

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #6

ABD-Meksika sınırında göçmen krizi #7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu