Gündem

AB ülkelerinde düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor

AB Üye Devletlerinde 2,7 milyon işçi, düşük ücretler nedeniyle evlerinde ısınma sorunu yaşıyor.

AB ülkelerindeki düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor

Brüksel merkezli Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), yükselen enerji fiyatlarının Avrupa’daki işçiler üzerindeki etkileri üzerine bir çalışma yayınladı.

2,7 milyon kişi evini ısıtamıyor

Düşük ücretler nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 2,7 milyon kişinin çalışmasına rağmen maddi durumunun evlerini ısıtmaya yetmediği söylendi.

Bu durumun son 10 yılda özellikle AB Üye Devletleri, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Yönetimi (GCA), Litvanya, Slovakya, İspanya, İtalya, İrlanda, Hollanda, Lüksemburg ve Estonya’da kötüleştiğine işaret eden çalışma Avrupa’nın çeşitli sebeplere yol açtığı ve işçiyi enerji yoksulluğuna çektiği kaydedildi.

ÜLKEYE GÖRE DAĞILIM

Araştırmaya göre, ısınmaya gücü yetmeyen çalışan yoksulların oranı Kıbrıs Rum yönetiminde yüzde 45,6, Bulgaristan’da yüzde 42,8, Litvanya’da yüzde 34,5, Portekiz’de yüzde 30,6, Yunanistan ve İtalya’da yüzde 28,7. . . . Hırvatistan’da yüzde 26,1, İspanya’da yüzde 16,5, İspanya’da yüzde 15,7, Romanya’da yüzde 15,1 ve Fransa’da yüzde 13,3.

“Acil önlem alınmalı”

Artan enerji fiyatları nedeniyle ücretler konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirten çalışma, Avrupa genelinde toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısını artırmak için kapsamlı değişiklikler yapmanın önemine vurgu yaptı.

“BU KABUL EDİLEMEZ”

ETUC Genel Sekreteri Esther Lynch konuyla ilgili değerlendirmesinde “Avrupa’da milyonlarca düşük ücretli işçi tam gün çalışmak, evini ısıtmak, ailesini beslemek ya da kira ödemek arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Bu kabul edilemez ve asgari ücret mantığına aykırı.” terimleri kullandı.

AB ülkelerindeki düşük gelirliler evlerini ısıtamıyor #1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu