Gündem

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu nedir, neler yaşanır? Artık geceler daha uzun…

Bugün, “23 Eylül ekinoksu” olarak da bilinen sonbahar ekinoksu. 23 Eylül’de gece ve gündüzün eşitlendiği sonbahar ekinoksu nedir, haberimizde neler oluyor…

23 Eylül ekinoksu nedir, ne olur?  Artık geceler daha uzun...

Sonbahar ekinoksu, güney ve kuzey yarım kürelerde mevsimsel bir dönüm noktasıdır.

Sonbahar ayına geçişi simgeleyen bir doğa olayı olan sonbahar ekinoksunda gece ve gündüzün eşit olması dikkat çekicidir.

Vatandaşlar ekvator hakkında bilgi aramaya başladı. Bu yıl sonbahar ekinoksu “22 Eylül Çarşamba” olacak. Sonbahar ekinoksu nedir, ne olur? gibi soruların yanıtlarını arıyorsunuz.

İşte gece ile gündüzü dengeleyen sonbahar ekinoksu hakkında merak edilenler…

MI Bir Ekinoks

Ekinoks kelimesinin kökeni Latince’dir. bahar ekinoksu (eit “ve -night” gece) Dünya çapında ekinoks, gece ve gündüzün eşit olduğu gündür.

Ekinoks, aydınlanma çemberi kutuplardan geçtiğinde meydana gelen bir olaydır. Güneş şu anda kuzey ve güney yarım küreleri aynı şekilde aydınlatıyor.

23 Eylül ekinoksu nedir, ne olur?  Geceler artık daha uzun... # 1

ekinoks TARİHLERİ

Kuzey yarımkürede, 21 Mart ilkbahar ekinoksu – 23 Eylül sonbahar ekinoksu – meydana gelir.

Güney yarımkürede, 21 Mart sonbahar ekinoksu – 23 Eylül bahar ekinoksu kabaca gerçekleşir.

23 Eylül ekinoksu nedir, ne olur?  Geceler artık daha uzun... # 2

23 EYLÜL GÜZ Ekinoksu

23 Eylül sonbahar mevsiminin ilk günüdür ve ekinoks olarak tanımlanır. Sonbahar ekinoksundan; Güney Kutbu’nda 6 aylık gündüzün, Kuzey Kutbu’nda ise 6 aylık gecenin başlangıcını bildirir.

Ayrıca 23 Eylül ekinoksundan itibaren kuzey yarım kürede geceler gündüzlerden daha uzun; Güney yarım kürede gündüzler gecelerden uzuyor.

Sonbahar ekinoksunda, aydınlatma aralığı kutuplara teğettir, ancak Güneş her iki kutupta da görülebilir. 23 Eylül ekinoksunda kuzey ve güney yarım kürede, güneş ışınları öğlen saatlerinde Ekvator’a 90 ° açıyla düştüğünde, Dünya’da gündüz ve gece eşittir.

Bu günde, bu günden itibaren güneş ışınları güney yarımküreye dik düştüğünde, Ekvator’a doğru gölgenin uzunluğu sıfırdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu