Ekonomi

Zincir marketlerin sözlü savunması alındı

Fiyat artışına karıştığı tahmin edilen 5 perakende zinciri için inceleme toplantısı yapıldı. Rekabet Kurulu, zincir marketlerin önündeki sözlü engelleri kaldırdı.

Zincir marketlerin sözlü savunması alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatine sunulan aşırı fiyat artışında rol oynayabilecek 5 farklı perakende zinciri hakkında işlem başlatıldı ve soruşturma başlatıldı. Soruşturma sırasında kurumlar sözlü savunma talebinde bulundu.

“SÖZLÜ TOPLANTI AŞAMASI DEVAM ETTİ”

Zincir marketler ve tedarikçileri ile üretici ve toptancı düzeyinde koronavirüs salgını soruşturması kapsamında Rekabet Kurumu ile sözlü savunma toplantısı yapıldı.

Rekabet Kurumu’nun görüştüğü perakende zincirleri, iddia edilen suçları işlemeyerek kendilerini savundular.

“GÜZELLİK ARTIRILIYOR”

Ulusal zincir marketlerin ve tedarikçilerinin Rekabet Kanunu’nu ihlal ettiğini ve eylemlerin “kartel” niteliğinde olduğunu ileri sürerek cezanın yarıya indirilmesini talep ettiler.

TOPLANTI ONLINE YAPILDI

Toplantı online olarak Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle tarafından yönetildi.

Gıda ve deterjan perakende zincirleri [BİM Birleşik Mağazalar AŞ, CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ, Migros Ticaret AŞ, Yeni Mağazacılık AŞ (A 101), ŞOK Marketler Ticaret AŞ] ve bunların üretici ve toptancı düzeyindeki tedarikçileri (Procter & Gamble Tüketim Malları San. AŞ, Savola Gıda San. ve Tic. AŞ) fiyatlandırma davranışına ilişkin soruşturma başlattı.

PAZAR ZİNCİRİNDE 3 GİZLİ TOPLANTI

Tarafların yazılı savunmaları tamamlandıktan sonra Kurul’un sözlü savunma toplantısı yapılmasına karar verdiğini ifade eden Küle, CarrefourSA, Migros ve ŞOK’un savunmasının gizli kısmının gizli olarak dinlenmesi talebini kabul edeceğini bildirdi. .

“ULUSAL ZİNCİRLER ARASINDA KOORDİNASYON VE SATIŞ FİYATLARININ ARTIŞI”

soruşturma ekibinin bir temsilcisi; Elde edilen belgeler, satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının, soruşturmayı yürüten tarafın ulusal zincir marketleri A101, BİM, CarrefourSa, Migros ve ŞOK arasındaki doğrudan veya dolaylı temaslar yoluyla koordine edildiğini göstermektedir. “Piyasa düzenli, artan fiyatlar rakiplerle aynı anda raflarda beliriyor” Kuralcı ve benzer nitelikte birçok açıklama olmasına rağmen zincir piyasalardaki fiyat hareketlerinin bu bulguları büyük ölçüde doğruladığını söyledi.

REKABET HUKUKU 4. MADDESİNİN İHLAL EDİLMESİ

heyetin bir temsilcisi; 4054 A101, BİM, CarrefourSA, Migros ve bir dizi ürünün satış fiyatlarının belirlenmesi için Savola ve Procter & Gamble’ın toplu dağıtım karteli anlaşmaları veya ortak eylemleri yoluyla rekabetin korunması. ŞOK ve zincir marketlerin satış fiyatlarını belirlemek amacıyla Kanun’un 4. maddesinin ihlal edildiğine ve şirketlere idari para cezası verilmesi gerektiğine karar verdi.

PROMOSYONLARIN KALİTESİ “KARTEL”

Milletvekili, suçların genellikle 2018 yılına dayanan ‘kartel’ niteliğinde olması nedeniyle para cezasının esas miktarının yarıya indirilmesini istedi ve soruşturma kararının taraflara tebliğ edilmesinden sonra kartel devam etti.

Mağaza zincirlerinin sözlü olarak korunması 1. sırada

“KÂR KAYBETTİK”

Şirketler daha sonra sözlü olarak savunuldu.

A101’in avukatları, soruşturma döneminde şirketin brüt kar marjının %1,67 oranında düştüğünü ve şirketin son 2 yılda toplam 1 milyar 32 milyon ITL kar zararı yaşadığını tespit etti. “Bize göre bu, pazardaki rekabetin ne kadar yoğun olduğunun en iyi örneği çünkü maliyetlerin arttığı bir dünyada müşteri şirketlerin maliyetlerdeki bu artışı doğrudan satış fiyatlarına yansıtmadığını açıkça görebiliyoruz.” söz konusu.

Kurum içi avukat, soruşturmanın salgın dönemiyle bağlantılı olduğunu, bu dönemde ek maliyetler oluştuğunu ve hem tedarikçilerin hem de tüccarların önemli ek maliyetlere maruz kaldığını ifade etti.

“SADECE LİSTE FİYATLARI İÇİN İADE MALİYETLERİ”

Savola’nın avukatları da herhangi bir baskı veya teşvik olmadığını, şirketin maliyetlerini sadece liste fiyatları üzerinden listelediğini belirtti.Savola’nın müşterileri, Savola’nın pazar payının düşük olması, markalar arası ikame etkisinin güçlü olması ve tüketici tercihlerinin fiyattan hızlı bir şekilde etkilenmesi ve perakendecilerin çok ciddi bir pazarlık pozisyonuna sahip olması nedeniyle yeniden satış fiyatını belirleyemiyor ve sürdüremiyor.” dedi.

“HİÇ BİRİYLE İLETİŞİME GEÇMEYECEK VE SONRA OLMAYACAĞIZ”

BİM yönetim kurulu üyesi Galip Aykaç da iddialarla ilgili kimseyle görüşmediğini ve olmayacağını söyledi. Kurum içi avukatlar ise sabit marjlarda gözlenen örüntülerin, ürünlerin kartel aracılığıyla satışından kaynaklanan fiyat ve kâr değişiklikleriyle uyumsuz olduğunu savundu.

“KARTELİN İDDİALARININ ŞARTLARI BELİRLENMİŞTİR”

ŞOK’un avukatları ayrıca kartel başvurusunun şartlarının soruşturmaya dahil edilmediğini, davanın ekonomik ve hukuki şartlarının yerine getirilmediğini ifade etti.

“İddialar gerçek dışı”

CarrefourSA’ya yapılan savunmada ise iddiaların bilimsel olarak gerçekçi olmadığı belirtildi.

“KARTELİN İDDİASI İMKANSIZ”

Migros CEO’su Ömer Özgür Tort, kartel sorununun imkansız olduğunu, şirketteki alış fiyatını yükseltmeden satış fiyatını yükseltmeyeceklerini ve salgın sürecinde bu ilkenin uygulanacağını savundu. ve piyasadan daha pahalı olamazlar.

“YASAL VE KONU HATASI YOK”

Procter & Gamble Tüketim Malları San. AŞ Türkiye ve Kafkaslar Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, belgelerin ele alınmasında ciddi hukuki ve maddi hatalar olduğunu belirtti.

11 KASIM NİHAİ KARAR

Panel, soruşturmayla ilgili nihai kararını en geç 11 Kasım’da açıklayacak. Kararın daha erken alınması halinde Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu