Ekonomi

Yurt içi piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalar delta varyantıyla dalgalanırken, yurt içi piyasalar da TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı.

İç piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararını bekliyor

ABD’de dün açıklanan enflasyon verileri küresel piyasalarda karışık bir seyir izlerken, bugün yurt içi gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

İSTANBUL’DA BORSA ZARARI DÜN KAPATTI

Dün iç piyasada satış ağırlıklı bir seyir izleyen BİST 100 endeksi İstanbul Borsası günü yüzde 1,10 kayıpla 1.410,87 puandan kapattı. Dolar/TL paritesinde ise dün yüzde 0,63 artışla 8,63’ten kapattıktan sonra yüzde 0,2 düşüşle 8,61’den işlem gördü.

MERKEZ BANKASI GÜNEY KORE MERKEZ BANKASI İLE DÖVİZ ANLAŞMASI DEĞİŞİMİ YAPTI

Öte yandan TCMB ve Güney Kore Merkez Bankası bugün yürürlükte olan 17,5 milyar lira (2 trilyon 300 milyar won) tutarında takas anlaşması imzaladı. Anlaşmanın 3 yıllık olduğu ve tarafların anlaşmanın uzatılmasını görüşebilecekleri belirtildi.

İç piyasalar Merkez Bankası'nın bir numaralı faiz kararını bekliyor

POLİTİKA FAİZİNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Analistler, bugünkü TCMB faiz kararının yatırımcı odaklı olduğunu ve kilit faiz oranında bir değişiklik beklenmediğini, karar metninde iletilecek mesajların önemli olduğunu belirttiler.

BUGÜN VERİ POLİTİKASI YOĞUN

Analistler, veri gündeminin bugün hala yoğun olduğunu ve ülkenin sanayi üretiminin yanı sıra haftalık para ve bankacılık istatistiklerini izleyeceğini söyledi.

SİYASİ İLGİ ŞİMDİ YÜZDE 19

AA Finans’ın TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan tüm ekonomistler, kilit faizin sabit kalacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonundaki siyasi faiz oranı beklentilerinin medyanı yüzde 17,50 ile bir önceki anket dönemine göre değişmedi. Para Politikası Kurulu’nun Temmuz ayı toplantısında, kilit faiz oranı yüzde 19’da tutuldu.

İç piyasalar Merkez Bankası'nın 2. faiz kararını bekliyor

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler:

10.00 Türkiye, Haziran ayı sanayi üretimi

12.00 Euro Bölgesi, Haziran’da sanayi üretimi

14.00 Türkiye, MPK faiz kararı

14.30 Türkiye, haftalık para ve bankacılık istatistikleri

15.30 ABD, Temmuz ÜFE

15.30 ABD, Haftalık İşsizlik Parası Talepleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu