Ekonomi

Yurt içi piyasalar bugün büyüme verisine odaklandı

Küresel piyasalar artan enflasyon endişeleri ile karışık bir seyir izlerken, iç piyasada bugün açıklanacak büyüme verileri merakla bekleniyor.

Bugün iç piyasalar büyüme verilerine odaklandı

Enflasyonist endişeler, gelişmiş ülke merkez bankalarının son verilere göre para politikalarını nasıl şekillendirdiği konusundaki belirsizliği artırıyor.

BORSA İSTANBUL KALDIRMAYLA KAPATILDI

Macaristan’da dün alışverişe devam eden Borsa İstanbul BİST 100 endeksi yüzde 0,95 güçlenerek 1.472,07 puanla 5 ayın en yüksek değerini kapattı.

11 HAZİRAN’DAN İTİBAREN DOLAR / TL En düşük seviyeye sahip

Dolar/TL ise dün 8,2935 ile 11 Haziran’dan beri en düşük seviyesini gördükten sonra günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,8 düşüşle 8,3166’dan kapattı.

Bugün iç piyasalar büyüme verilerine odaklandı #1

MOODY’S 2021 BÜYÜME HUKUKU EKONOMİK AYARI %5’TEN %6’YA ÇIKARDI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yurt içi piyasaların kapanmasının ardından dün yayınladığı bir rapor, Türkiye ekonomisinin 2021 büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltti.

Raporda, geçen yıl yüzde 3,2 küçülen G20 ülkelerinin ekonomilerinin 2021’de yüzde 6,2 ve 2022’de yüzde 4,5 büyüme beklediği belirtildi.

BORSA İSTANBUL NAKİT GELİRLERİNİ POZİTİF HESAPLAYAN FİYATLAR

Analistler, makroekonomik veriler ve küresel borsalarda artan belirsizliğe ilişkin karışık işaretlerin ardından yön arayışının devam ettiğini, nakit girişlerinin ve pozitif ayrışmanın nispeten ucuz fiyatlama nedeniyle Borsa İstanbul’da dikkat çektiğini söyledi.

Bugün iç piyasalar büyüme verilerine odaklanıyor #2

İMALAT PMI BUGÜN AÇIKLANDI

Analistler bugün, ülkenin ikinci çeyrek büyüme verilerinin yanı sıra, açıklanacak küresel PMI ve ABD ADP özel sektör istihdam verilerinin yatırımcıların ilgi odağı olacağını ve bugün Türkiye Merkez Bankası (TCMB) yöneticilerinin bir toplantı izleyeceğini söyledi. yatırımcılar ve ekonomistlerle.

İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜME BEKLENTİLERİ: 21.8

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, ikinci çeyrekte gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 21,8 oranında büyümesini bekliyor.

Ekonomistlerin 2021 yılına kadar ortalama büyüme beklentisi yüzde 8,1 oldu. Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü.

Bugün iç piyasalar büyüme verilerine odaklanıyor # 3

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler:

10.00 Türkiye, Ağustos PMI üretimi

10.00 Türkiye, 2. çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla

10.55 Almanya, Ağustos imalat PMI

11.00 Euro Bölgesi, Ağustos PMI üretimi

11.30 İngiltere, Ağustos üretim PMI

15.15 ABD, Ağustos ADP özel sektör istihdamı

16.45 ABD, Ağustos imalat PMI

17.00 ABD, Ağustos ISM üretici PMI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu