Ekonomi

Yüksek aidattan şikayet edenlere genel kurul toplantısına katılması uyarısı

Sürekli yüksek konut fiyatlarıyla ilgili şikayetler duyuyoruz. Ancak bunu önlemek hala ev sahiplerinin elinde. Yılda bir kez yapılan genel kurula katılmak yeterlidir.

Genel kurula katılmaları için yüksek ücret talep edenlere uyarı

Katkı payı ödemelerinde konut genel kurulu genel kurul toplantı sürelerinin artmaması için ev sahiplerinin toplantılara katılmaları önemlidir. Aksi takdirde, ücret artışına genel kurula katılan az sayıdaki malik tarafından karar verilecektir.

Büyükşehir konut sitelerinin sayısı her geçen gün arttıkça, ev sahiplerine ödeme yapma ve bu bölgelerde yaşayan ekonomileri değiştirme sorunları sıklıkla ön plana çıkıyor.

Tesis Yöneticileri Derneği Başkanı Yahya Sağır, sitelerin yıllık genel kurul toplantılarının genellikle Kasım-Şubat ayları arasında yapıldığını, bu dönemde koronavirüs salgını nedeniyle yapılamayan genel kurul toplantılarının da yapıldığını söyledi.

“KABUL ETMİYORSANIZ İZLEYİN”

ev sahiplerinin bu genel kurul toplantılarına katılmalarının gerekliliğini kaydederek, “Gelemezlerse akrabalarına, komşularına onları temsil etmeleri için vekalet vermeye değer.

1. Genel Kurul'a katılmak için yüksek ücretlerden şikayet edenlere uyarı

KİRA SONU

Genel kurul toplantısına katılmayan kişi sayısı ne olursa olsun, rutin işlerle ilgili herhangi bir karar, borca ​​veya üyelik aidatlarında artışa neden olabilir. Sonra ‘Katkılarımız neden bu kadar yüksek?’ buna denir. Bunun için ev sahiplerinin toplantıya gelerek genel kurul gündem maddelerinden ücret artışının nedenlerini incelemeleri gerekmektedir. Genel kurul kararları site yönetim planına uygun olarak alınır.

İLK TOPLANTIDA ÇOĞUNLUK SAĞLANMADIYSA, 5 TOPLANTIYA KADAR KATILMIŞ OLURSA

İlk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa, ikinci toplantıda karar salt çoğunlukla alınır. 5 kişi için bile gerekli üyelik ücretlerini artırmaya karar verebilirler.” söz konusu.

KARARDAN ÖNCE 1 AY İÇERİSİNDE AYRIŞTIRMA HAKLARINA SAHİPTİR

Sağır, genel kurulun donatı ve tadilat alımı gibi daha sonraki yatırım kararlarının, sayı ve parsel çoğunluğu ile tüm kat maliklerinin kararına, kararları anlamayan kat maliklerinin kararına tabi olması gerektiğini hatırlattı. yaptı. Bu kararlara 1 ay içinde itiraz edebilirsiniz.

Genel Kurula Katılım Ücretlerinin Yüksek Olmasından Şikayetçi Olanlara Uyarı #2

GENEL KURUL DAVETİNİ DEĞERLENDİRMEYEN KİŞİSEL SAHİPLERİN MUAFİYET SÜRESİ 6 AY

Sağır, toplantıya katılmayan kat maliklerinin karardan haberdar olduktan sonraki bir ay içinde itiraz edebileceklerini kaydeden Sağır, genel kurul tebligatını almayan kat maliklerinin itiraz süresinin 6 ay olduğunu ve bu itirazların değerlendirilebileceğini ifade etti. yapılmış.. sulh mahkemelerinde. Sağır, tek kat malikinin talebiyle dahi genel kurul toplantısının ilgili maddesinin bozulabileceğini belirtti.

KİŞİSEL HARCAMA ÜCRETLERİNDE ARTIŞ

Sağır, kat maliklerinin genel kurulda alınan kararları kendilerine bildirmelerinin önemli olduğunu vurguladı. “Kat malikleri de teftiş ve faaliyet raporlarını inceleyecek. Ücret artışında bir sınır yok ama ana gayrimenkulün yatay veya dikey mimariye sahip olmasına bağlı olarak oran artışı yüzde 50 ile 80 arasında. Ve fazladan giriş sayısı da artıyor. ve çıkışlar. genellikle personel maliyetleri nedeniyle. ” dedi.

Genel Kurula Katılım Ücretlerinin Yüksek Olmasından Şikayetçi Olanlara Uyarı #3

YÖNETİM ERİŞİMİ

Site yönetiminde yapılacak değişikliklerin genel kurulda hem kişi sayısında hem de arsa sahipliğinde ev sahiplerinin çoğunluğunun sağlanması gerektiğini belirten Sağır, yetersizlik nedeniyle çoğunluğa ulaşılamayan toplantılarda heyet mahkemesi tarafından bir lider (kayyım) atanabileceğini söyledi. katılım. Yahya Sağır, bu durumda site dışından, siteyi hiç bilmeyen birinin yönetici olacağı konusunda uyardı.

“TENES YATIRIM İÇİN ÖDEME YAPMALI”

Kiracılara ödenmesi gereken bedellere açıklık getiren Sağır, şunları kaydetti: “Sarf malzemelerinin yanı sıra periyodik bakım ve onarım masrafları da kiracılar tarafından karşılanmalıdır. Kiracının çalıştığı süre içerisinde çalışan personel ücreti de kiracıya dahildir. Çatı, havuz motoru veya kapı motoru tadilatı ve katlama tadilatı yaptıranlara mutlaka ödenmelidir. ev sahibi hiçbir şekilde yatırım için ödeme yapmamalıdır Kiracı ne ödeyeceğini çok iyi bilmelidir, ancak ev sahibi herhangi bir masraftan genellikle müştereken ve müteselsilen sorumludur. Sorumlu olacaktır.”

DAİRE BOŞ İSE MASRAFLARI EV SAHİBİ TARAFINDAN ÖDENMELİDİR.

Ücretlere ek olarak arsa üzerindeki elektrik ve su bedelini de içeren ortak kullanım ücreti alınabileceğine dikkat çeken Sağır, bu masrafların daire boş olsa dahi ev sahipleri tarafından ödenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu