Ekonomi

Yoncalı Barajı’nın ön yüz beton imalatına başlandı

DSİ, Malatya’daki su yapılarının büyümesini ve bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesini çeşitli çalışmalarla desteklemektedir.

Yoncalı barajı için cephe betonu üretimine başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) CEO’su Kaya Yıldız, baraj çiftçilerine destek kapsamında Arguvan ilçesinde yapımı devam eden Yoncalı barajı için cephe betonu üretimine başlandığını söyledi. Malatya’da göller ve sulama ekipmanları ve rehabilitasyon çalışmaları.

YONCALI BARAJI DOLU

Yıldız yaptığı açıklamada, gövdesi tamamlanan Yoncalı barajı için cephe betonu üretimine başlandığını belirterek, Yoncalı barajının tamamlanmasıyla 174 bin 90 deka arazi sulanacak. Yoncalı Barajı’nın en önemli etaplarından biri olan kaya dolgu çalışması geçen yıl tamamlandı. Bugün başlayan cephe betonu üretiminin bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Yoncalı projesinin tüm bileşenlerinin tamamlanmasıyla 2021 yılına kadar ülke ekonomisine birim maliyetle yıllık 164 milyon 430 bin ITL tarımsal katkı sağlanacaktır. “ terimleri kullandı.

Yoncalı Barajı #1 cephe betonu üretimi

YONCALI BARAJININ ÖZELLİKLERİ

Yoncalı Barajı temelden 98 metre yükseklikte olup 114 milyon metreküp su deposu içermektedir. Barajın tamamlanmasıyla bölgede sulu tarım yapılması mahsul verimini ve bölgenin ürün çeşitliliğini artıracaktır. Yoncalı Barajı tamamlandığında sulamasından yararlanacak belediyeler Akören, Alhasuşağı, Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir, Gökağaç, Tarzören, Gümüşlü, Gümüşlü, Yukarısurmen’dir.

Yoncalı Barajı #2 cephe betonu üretimi

Yoncalı Barajı #3 cephe betonu üretimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu