Ekonomi

Yılın ilk 8 ayında deprem başlıklı 25 patent başvurusu yapıldı

Türkiye’de depremden korunma, deprem hasarını azaltma ve can kurtarmaya yönelik ürün ve fikirlerin patent sayısı giderek artıyor.

Yılın ilk 8 ayında Deprem başlığı altında 25 patent başvurusu yapıldı.

Günümüzde sıklıkla gündeme gelen deprem ve doğal afetlerle ilgili patent ve faydalı model başvurularının sayısı giderek artmaktadır.

Patent Baş Sorumlusu Cumhur Akbulut, 2019’da 36, ​​2020’de 41 ve 2021’in ilk sekiz ayında 25 patent başvurusu yapıldığını ve bu yılın sonunda 2020’yi aşacağını söyledi.

UYGULAMALAR İNSAN HAYATI KURTARMAYA ODAKLANIR

Deprem öncesi deprem uyarısı için deprem yatakları, alarmlar, uyarılar ve sensörler, deprem uyarısı için filtre sistemleri, deprem anında olası patlamaları önlemek için doğalgaz ve elektriği kapatan cihazlar, vanalar, sismik sönümleyiciler Yapmayın, çeşitli tahliye sedyeleri söz konusu olduğunda, deprem sonrası mağdur tanıma yöntemleri gibi birçok buluş, deprem sırasında ve sonrasında birçok insanın hayatını kurtarmak için tasarlanmıştır.

Yılın ilk 8 ayında ilk deprem için 25 patent başvurusu yapıldı

“PEYZAJDA İLERİ PATENT VE KULLANIM MODELİ ÇALIŞMASI”

Cumhur Akbulut, deprem alanında 2019’da 36, ​​2020’de 41 ve 2021’de 25 patent başvurusu yapıldığını söyledi. “2020’nin yıl sonunda geride kalacağını tahmin ediyoruz. 17 Ağustos 1999 depreminde çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Büyük İstanbul depremiyle ilgili endişeler uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Daha büyük kayıpları önlemek için depremler için daha fazla patent ve faydalı model çalışmamız gerekiyor.

“İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren konularda PATENT SÜRECİ KISALTILMALIDIR”

Patent ve kullanım modellerinin de özellikle insan hayatını doğrudan etkileyen konularda daha kısa başvuru sürelerine sahip olması son derece değerlidir. Bu konuda yasal işlem yapılması deprem uygulamalarının sayısını artıracak ve etkin bir şekilde daha fazla hayat kurtarabilecektir. ” değerlendirmesini yapmıştır.

Yılın ilk 8 ayında 2. deprem için 25 patent başvurusu yapıldı

Japonya başvurularda en yüksek

Akbulut, depremler ülkesi Japonya’nın küresel depremlere tepki verme olasılığı en yüksek ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Küresel uygulamalarda ülke çapında bir sıralama oluşturmak istiyorsak, Japonya’yı iyi görmek istiyoruz; Bunu Çin, ABD, Güney Kore, PCT uygulamaları, EPO, Kanada, Avustralya, Tayvan ve Rusya izlemektedir. Hitachi, Kajima Corp ve Mitsubishi Electric Corp, kurumsal bazda depremle ilgili uygulamalarda başarılıdır. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu