Ekonomi

Yerli yatırımcıların hisse senedi varlıkları yüzde 52 büyüdü

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından derlenen finansal piyasa büyüklüklerine göre yerli yatırımcıların özkaynakları 413,5 milyar ITL’ye ulaştı.

Yerli yatırımcı stoku yüzde 52 arttı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Ağustos ayı finansal piyasa göstergelerini yayınladı.

TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derlediği finansal piyasa büyüklüklerine göre, yurt içi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) finansal varlıkları son çeyrekte yüzde 19,4 arttı. 2021 yılı Ağustos ayı sonunda yüzde 5,9’u ve bir trilyon doları aştı.

TSPB tarafından yayınlanan veriler, yabancıların finansal varlıklarının aynı dönemde yüzde 7,9 artarak 569,2 milyar TL’ye ulaştığını gösterdi. TSPB özet verilerine göre, yerli yatırımcıların öz sermaye varlıkları son 1 yılda yüzde 52 artarak 413,5 milyar liraya ulaştı.

Aktif yatırımcı sayısı azaldı

2020 yılının başından itibaren istikrarlı bir büyüme sergileyen ve halka arzların eşit dağılımı nedeniyle yılın ilk 4 ayında hızlanan Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda dengeli yatırımcı sayısındaki düşüş, 2.674.000 ile rekor seviyeye ulaştı. Nisanın sonu.

TSPB verileri, Ağustos sonunda hisse senedi bakiyesi olan yatırımcı sayısının 2.395.000’e düştüğünü gösterdi. TSPB verilerine göre, ayda en az bir kez borsada işlem gören yatırımcı (aktif yatırımcı) sayısı, Mayıs ayında başlayan düşüşünü Temmuz ayında da sürdürdü. Bu yıl Nisan ayında rekor kıran borsada aktif yatırımcı sayısı 1.959.000’i aşarken, Temmuz ayında 791.000’e düştü.

Yerli yatırımcıların hisse senetleri yüzde 52 artarak 1 numara oldu

2. ÇEYREKTE DÜŞÜŞ

TSPB’nin 2021 yılı için aylık olarak yayınladığı verilere bakıldığında, bu yılın ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların özsermaye varlıklarındaki hızlı büyümenin yerini ikinci çeyrekte düşüşe bıraktığı görülüyor.

Yatırımcı sayısı azalmaya devam etse de Temmuz ve Ağustos aylarında yerli yatırımcı stoku yeniden yükselmeye başladı. TSPB verileri, Ocak-Ağustos 2021 dönemini kapsayan yılın ikinci çeyreğindeki düşüşün yılın ikinci çeyreğinde yatırımcıların özkaynak varlıklarının yüzde 8,6 ile sınırlı bir oranda büyüdüğünü gösterdi.

Yerli yatırımcıların hisse senetleri yüzde 52 arttı #2

ÖZEL YATIRIMCI ÖZEL SEKTÖRÜN EUROBAND VARLIKLARI %63

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin yıllık Ağustos 2020 ve Ağustos 2021 verileri incelendiğinde, Türkiye’de yaşayan kurumsal, tüzel ve bireysel yatırımcıların finansal varlıklarının yüzde 19,4 artarak 4 trilyon 977 milyar ITL’den 5 trilyon ITL’ye yükseldiği görülüyor. 940 milyar lira. Verilere göre, son bir yılda yerli yatırımcıların finansal varlıklarındaki en büyük yıllık büyüme özel sektör eurobondlarında oldu.

Yerli yatırımcıların özel sektör eurobond varlıkları geçen yıl kur artışının da etkisiyle yüzde 63 artarak 111 milyar liraya yükseldi. Varlığa dayalı menkul kıymetler ve varlığa dayalı menkul kıymetler bir yılda yüzde 55 artarak 37,3 milyar ITL’ye yükseldi.

Yerli yatırımcıların yabancı para mevduat hesabındaki varlıkları geçen yıl yüzde 23,8 artarak 2021 yılı Ağustos ayı sonunda 974 milyar ITL’ye, TL mevduatları ise yüzde 15,2 artarak 1 trilyon 723 milyar ITL’ye ulaştı.

Yerli yatırımcıların hisse senetleri yüzde 52 arttı # 3

AĞUSTOS’TA MUHASEBE VARLIKLARI VARLIKLAR 15 MİLYON LİRA ARTTI

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından açıklanan Ağustos 2021 finansal piyasa özetine göre, geçen yıl ağustos sonunda 527,3 milyar TL olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları, geçen yıl yüzde 7,9 artışla 569,2 milyar TL’ye yükseldi. bu yıl ağustos ayı.
TSPB verilerinin aylık analizine göre, yabancı yatırımcıların yılbaşından bu yana gerileyen finansal varlıklarındaki büyüme Ağustos ayında bir miktar artmaya devam etti.

Veriler, Temmuz ve Ağustos aylarında yabancı yatırımcıların finansal varlıklarındaki artışın özsermaye varlıklarındaki artıştan kaynaklandığını gösteriyor. TSPB’nin açıkladığı verilere göre, Ağustos ayında yabancı yatırımcı stoku bir önceki aya göre 15 milyar ITL (yüzde 5,3) artarak 298,9 milyar ITL’ye ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu