Ekonomi

Yerli ve milli ürünler Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakan Varank, bir teknoloji üreticisi firmayı ziyaretinde yerli ve milli firmaların Türkiye’deki konumuna ve geliştirdiği ürünlerle dünya ekonomisine değindi.

Mustafa Varank: Yerli ve milli ürünler Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor

Teknopark İstanbul’u işleten ve seri üretime hazır “Yurtiçi modüler trafik radarı”Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şirketi üreten Radarsan adlı bir şirketi ziyaret ederek, yapay zeka için yerli radar sistemleri hakkında bilgi aldı ve şirketin geliştirdiği dünyanın ilk modüler trafik radarını test etti.

“ÜRÜNLERİ BAŞARIYLA TEST ETTİK”

Bakan Varank, Radarsan’ın genç mühendisler tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketi olduğunu belirtti. “Radar hız ölçüm cihazları yapıyorlar ama aynı zamanda çok yenilikçi bir şekilde geliştirilmiş bir plaka tanıma sistemine de sahipler. Bu sistem, hem plakaları hem de dünyadaki tüm marka ve model araçları tanımasıyla karakterize ediliyor. Verimli ve yerinde. yüksek hız. Arkadaşlar bizden ürünlerini burada test etmemizi istediler. Bir deneme çalışması yaptık. Çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.” dedim.

Mustafa Varank: Yerli ve milli ürünler Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor VİDEO

Mustafa Varank

“EKONOMİYE KATKI VERİYORLAR”

Şirketin çalışmaya devam ettiği alanın güvenlik açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Varank, şunları kaydetti: “Ülkeler bu alanlarda çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Bu alanlar hem trafik güvenliği hem de şehir güvenliği açısından dünyada popüler. bunu bu piyasada yapın, dünyadan bir pay alın.

Mustafa Varank

“YERLİ VE MİLLİ ŞİRKETLERİMİZ, geliştirdikleri ürünlerle Türkiye ve dünya ekonomisine katkı sağlamaktadır”

Ben’in yetenekleri, özellikle yapay zekaya yaptıkları yatırım GBen örerken çok etkilendim. Onlara çok başarılar diliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bu tür yerli ve milli firmaların da yerli ve milli ürünler geliştirerek Türkiye ekonomisine ve dünya ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyorum. “ dedi.

Mustafa Varank

“TÜRK İŞLETMESİ HIZLI SÜREKLİ”

Türk teknoloji şirketlerinin son dönemde dünya basınına yansıyan başarısına değinen Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi iyi anlamamız lazım. Özellikle AK Parti hükümetleri altında Türkiye’de 19 yılda girişimcilik ekosistemi olan bir Ar-Ge ekosistemi kurduk. Bu alana yatırım çok önemli. Altyapıda, Ar-Ge’de, laboratuvarlarda ve varlıklarda. Bildiğiniz gibi iktidara geldiğimizde üniversite sayısı bunun neredeyse üçte biri kadardı. Nüfusumuz çok genç.

Mustafa Varank

GENÇ MÜHENDİSLERİMİZ ÇOK BAŞARILI

Gençlerimiz ve genç mühendislerimiz çok başarılı. Her alanda yaptığımız yatırımlarla ciddi bir ekosistem oluşturduk. Bugün elde ettiğimiz başarılar bu ekosistemin, bu altyapıların üzerine inşa edilen girişimlerdir. Bugün teknoparklarımıza bakacak olursak 5500’den fazla şirketimiz teknoparklarda faaliyet gösteriyor. İhracatları çok ciddi rakamlara ulaştı. Ayrıca katma değerli ürünler geliştirmek isteyen firmalar, yerinde Ar-Ge yaptıklarında kendilerine Ar-Ge merkezi veya tasarım merkezi sertifikası veriyoruz. Ciddi destek sağlıyoruz. Bütün bu ekosisteme bakarsak, Türk girişimci ruhunun, özellikle de teknolojik Türk girişimci ruhunun genç nüfus arasında çok hızlı geliştiğini görebiliriz. “

MODÜLER TRAFİK RADARI DÜNYADA İLK

Yapay Zeka Platformunun ilk ürünü olan Radarsan, 4 yıllık Ar-Ge çalışmasına dayanmaktadır. “Yurtiçi modüler trafik radarı” seri üretime hazır. Ürün, Türkiye’de ve dünyada ilk “modüler trafik radarı”dır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu