Ekonomi

Van’da devletin sürü desteği ‘tersine göç’ü başlattı

Köyden kente göç ülkedeki en büyük sorunlardan biri iken, artık desteklenen bölgelerde tersine göç başlamıştır.

Devlet stok desteği Van'da

Van Erciş ilçesinde büyükbaş hayvan yetiştirme projesi için başvuran yaklaşık 45 kişiye verilen 4 bin 500 koyun desteğiyle 20 aile kırsal çevrelerine dönmeyi başardı.

“Köyümde yaşamak için çok sebebim var” PROJESİ

Küçükbaş hayvan varlığında ilk sırada yer alan Vanban, hayvan sayısının artırılması için Ziraat Bankası ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğini alıyor. “Köyümde yaşamak için çok sebebim var” Hem uygulamalar hem de destek devam edecek.

Tarım ve Orman Bölge Müdürü Cihat Çağrı, projenin üretici ve vatandaşların ilgisini çektiğini, destekten yararlanmak isteyenlerin sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Devlet stok desteği Van #1'de tersine göç başlattı

UYGULAMASI KOLAY

Çağrı, başvurucuların kaymakamlığın koordinasyonunda gerekli desteği aldıklarını açıkladı:

“Vatandaşlarımızın hayvanları seçmelerine yardımcı oluyoruz, hayvanların sahiplenilmesinde yer alıyoruz. Şu ana kadar 4500 küçükbaş koyun dağıttık. Bu uygulamalar sürekli artıyor. Proje ilçemizdeki koyun ve keçilere önemli katkı sağlayacak. 7 yıl faizsiz olan proje, ilk 2 yılı ödemesiz dönemle ilgi gördü.

Devlet sürü desteği Van’da “ters göçü” tetikledi VİDEO

VATANDAŞLAR KÖYE DÖNMEYE BAŞLADI

Daha önce köylerinden kente göç eden vatandaşlar, proje kapsamında kente dönerek hayvan beslemeye başladı. Bahçelerde ve tarlalarda koyunların sesini duymaya başladık. Hayvancılıktan vazgeçen birçok vatandaşımız yeniden hayvan besleme kararı aldı. Yaklaşık 20 ailemiz köylerine döndü. Bu gelişmeler bizi mutlu ediyor. “

Van'ın devlet stok desteği 2. ters göçü başlattı

“Doğduğumuz büyüdüğümüz topraklara ulaştık”

İlçenin Karlıyaka ilçesinde yaşayan Nesim Alkan, destek aldığını belirtti. “4 yıl önce ekonomik nedenlerle köyden taşınmak zorunda kaldım. Tesislerimiz köye dönmeye uygun değildi. Yeni başlatılan projeyi araştırıyordum, koşullardan biri de köyde yaşamak zorunda olmamdı. Köye geri döndüm ve başvuruda bulundum, hayvanları aldım ve proje üzerinde çalışmaya başladım. terimleri kullandı.

“PROJENİ KULLANMAK İÇİN 100 KOYU İSTİYORUM”

Kocapınar Mahallesi sakini Kemal Tüncer de hayvancılığa yeniden başlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tüncer, proje sayesinde ahırların, tarlaların ve yaylaların hareketlendiğini, koyun ve kuzu seslerini duymaya başladığını söyledi. “3 yıl önce maddi sebeplerden dolayı köyden ayrıldım. Projenin varlığından haberdar oldum ve 8 ay önce köye döndüm. Ayrıca projenin faydaları ile 100 koyun aldım. 6 yıl taksit imkanı sunan bir proje. Vatanını terk eden benzer insanlar için ücretsiz ilk yıl bizim için çok büyük bir avantaj. Bir avantajdı. Çiftçiliğe hayvancılıkla birlikte başladık. Bize destek olanlara teşekkür ederiz.” dedi.

Van'ın devlet stok desteği 3. ters göçü başlattı

“ÇOK AİLE DOĞDUĞU YERLERDE YAŞAMAYA BAŞLADI”

Aşağı Kozluca ilçesine bağlı İzzet Kaya sakini, köydeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle 5 yıl önce doğup büyüdüğü toprakları terk etmek zorunda kaldığını anlatarak, şunları söyledi:

“Başvurum kabul edilince köye geri döndüm ve hayvanları aldım. Projeye akrabalar ve arkadaşlar da başvurdu. Birçok aile doğdukları yerde yaşamaya başladı. Bazılarının kaçması insanların evlerini terk etmeleri için iyi bir şey. .Yurt dışında yaşadığımız için köyümüze döndük.Proje sayesinde daha fazla insanın köyüne gideceğine ve daha iyi çiftçilik ve hayvancılığa kavuşacağına inanıyorum.Bu proje koyun ve keçi yetiştiriciliğine yöneliktir, ama köyümüze döndüğümüzde hayvanlarla tarlaya ekime başladık. Her alanda bize büyük katkı sağladı.”

PROJENİN İÇERİĞİ

Ziraat Bankası, terör ve çeşitli nedenlerle yıllar önce boşaltılan mahalleleri canlandıracak projeden yararlanmak isteyen çiftçilere 100 bin ITL’ye kadar sıfır faizli, 50 bin ITL’ye kadar düşük faizli kredi veriyor. yerli koyun çiftçiliğini yaygınlaştırmak ve kırsal kesimdeki vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek.

Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden destek başvurusunda bulunan çiftçiler, yıllar sonra satın aldıkları sığırlarıyla göç ettikleri bölgelere geri dönecek ve hayvancılıkla uğraşacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu