Ekonomi

Uşak’ta atıl araziler çörek otu tarlasına dönüştü

Uşak’ta çorak arazilerin geri kazanılması amacıyla başlatılan ve hasadı devam eden çörek otu, 25 liralık fiyatıyla yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor.

Teknik olarak aktif olmayan topraklar siyah çekirdeğe dönüştü

Uşakon’da çörek otu altındaki alan, atıl tarım arazilerini değerlendirmek için 2015 yılında yapılan bir çalışmada yaygın olarak ekilmeye başlanan 16.000 yıla ulaştı.

2015 YILINDA 1 TON AĞIRLIK TOHUM VEYA DAĞITIM

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından nadas alanlarının azaltılması projesi kapsamında, 2015 yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Uşak Valiliği İl Özel Müdürlüğü’nün katkılarıyla 1 ton çörek otu tohumu dağıtımı yapıldı ve ekime başlandı. 1000 yıllık bir alanda.

Zamanla artan ekim alanı, geçen yıl 12.000 yıla ve bu yıl 16.000 yıla ulaştı. Fiyat seviyesine ulaşan Uşaklı üreticiler, 2019 yılında 779 ton, 2020 yılında 1170 ton ve 2021 yılında 1300 ton çörek otu tedarik etti.

Uşak'ta atıl kalan araziler kara çekirdekli arazilere dönüştü

33 milyon LİRA gelir bekleniyor

Uşak Tarım ve Orman İl Müdürü Ertan Keleş, kente bu yıl çörek otundan 33 milyon lira gelmesinin beklendiğini söyledi.

Keleş, çörek otu ekiminin her yıl yaygınlaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Atıl tarım arazilerini kullanmak istedik. Çiftçilerimizin gayretleri ile çorak tarım arazilerini aktif olarak kullanmaya başladık. Bu sayede nadas alanlarını da daralttık. 6 yıllık süreçte Çörek Otu Türkiye’de önemli ekonomik gelir sağladı. bölge ve alan.

Uşak'ta atıl kalan araziler 2 numaralı çörek otu oldu

Çörek otunda Türkiye birincisiyiz

Şu anda Türkiye’de bir ilk olduğumuz çörek otu üretimine devam etmeyi planlıyoruz. Nigella sativa, karasal iklimlerde ve çorak arazilerde etkili bir şekilde yetiştirilebilir. Çörek otunun kilogram fiyatı 25 lira olduğu için dekar başına çok ciddi bir gelir sağladı. Bölge çiftçimiz bu anlamda çok memnun. Özellikle kuraklıktan etkilenmediği için üreticimizin rekolte kaygısı yoktur. “

Uşak'ta atıl kalan araziler çörek otu oldu #3

“Çok fazla talep var”

Yapımcı İsmail Aktaş da çörek otunda iyi bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Aktaş, Banaz Çiftlik köyünde 65 dekan tarafından 2020 yılında üretilen çörek otu bu yıl 200 yıla ulaştığını söyledi. “Talep çok yüksek. Diğer mahsullere göre ekonomik değeri çok yüksek bir mahsul. Önümüzdeki yıl üretim alanının beş kat artacağını düşünüyorum.” dedim.

“Çörek otu, bölgedeki çiftçiler için iyi bir kazanan kapıdır”

Ergüneş Ercan, çörek otunun bölgedeki çiftçiler için iyi bir gelir kaynağı olduğunu da belirtti.

CORONAVIRUS’TAN ETKİLENEN FİYAT Çörek otu

Ercan, salgın nedeniyle fiyatın yükseldiğine dikkat çekti. “Fiyat bu yıl rekor seviyede. Ekim alanlarımız da ciddi oranda arttı. Buğday ve arpayı baz alırsak çok daha yüksek kar elde ederiz. Ayrıca ekim maliyetleri de çok düşük. Buğdaya 120 kilo gübre verilirken 20 kg çörek otu kullanıyoruz bu anlamda çok faydalı bir bitki.” dedi.

Uşak'ta atıl kalan araziler çörek otu oldu #4

TOHUM İHRACATI ARTTI

Ülkenin birçok bölgesinde üretimi yaygın olan çörek otu ihracatındaki artış da dikkat çekiyor. Ocak-Temmuz 2020’de 1.228.000 dolar olan Türkiye’nin çörek otu ihracatı bu yılın aynı döneminde yüzde 24 artarak 1.528 milyon dolara yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu