Ekonomi

Türkiye’nin ‘Turkuaz Kart’ı süresiz oluyor

“Turkuaz Kart” uygulaması, Macaristan’da daha önce gündemde olan yabancılara kolaylık sağlayan bir sistem iken, bugün alınan kararlarla kapsamını genişleterek küresel bir avantaj haline geldi.

Türkiye'nin

İlk üç yıl geçiş dönemi olarak çıkarılan “turkuaz kart” bu süre sonunda yeniden değerlenerek süresiz hale geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BilginSteven Young, yetenekli yatırımcıları ve işgücünü Türkiye’ye çekmek için hazırlanan bir işadamına ilk “turkuaz kartı” teslim etti.

“TURQUAZ KART” küresel alanda rekabet üstünlüğü sağlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Turkuaz Kart”; Kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde uluslararası alanda başarılı olan ve Türkiye’ye yüksek vasıflı işgücü açısından katkıda bulunan yabancı bilim adamları veya araştırmacılarla Türkiye’yi tercih ederek ülkeye küresel sahnede rekabet avantajı kazandırmak için tasarlanmıştır.

Vedat Bilgin

ÜÇ YIL SONUNDA BAĞIMSIZ BİR SÜRE “TÜRK KART KART” UYGULANACAKTIR.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada, ilk üç yıllık geçiş döneminde aldığı “turkuaz kartın” bu süre sonunda yeniden değerlendirildiğini ve süresiz hale geldiğini söyledi.

ÜÇ YILLIK GEÇİŞ DÖNEMİ İÇİN TÜRK VATANDAŞLIĞI VERİLEMEYE UYGUN

Bakan Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemize katkı sağlayan veya katkı sağlaması beklenen yüksek vasıflı iş gücü için tasarlanmış Turkuaz kart sahipleri, Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet etme, bağımsız veya Türkiye’de bir işverenle birlikte çalışma hakkına sahiptir. Türkiye’ye çoklu giriş ve çıkışlar, uzun süreli ikamet izninin verdiği tüm hakların yanı sıra ikamet hakkını kişinin eşine ve çocuklarına sağlar. “Turkuaz Kart” sahibi, üç yıllık geçiş dönemi kaydının iptal edilmesi şartıyla Türk vatandaşlığını da kazanma hakkına sahiptir. “

Vedat Bilgin

2017 yılında ilk kez giriş yaptı

10’u kapsayan “Turkuaz Kart”. Kalkınma Planı ve Cazip Merkez Programı Nitelikli İşgücü Eylem Planı”, “Uluslararası İş Kanunu”nun 11. Maddesi ile düzenlenmiştir. . “Turkuaz Kart” verilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen “Turkuaz Kart Yönetmeliği” 14 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın “turkuaz kart” alacağı yabancıların belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Yabancı uyruklu adayların niteliklerine göre farklı puanlama sistemleri ile belirlenen adayların değerlendirmeleri devam etmektedir.

“TURQUAZ KART”IN İLK SAHİBİ STEVEN YOUNG KİMDİR?

İlk “turkuaz kart” sahibi işadamı Steven Young, kariyerine 1988 yılında Avustralya’nın Mannesmann kentinde uzman proje mühendisi olarak başladı.

1994 yılında Almanya’da Mannesmann Rexroth’a katıldı ve aynı şirkette CEO olarak 1995 yılında Türkiye’ye taşındı.

25 yıllık kariyerinin ardından Kasım 2015’ten bu yana Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanlığını yürüten Genç, aynı zamanda Türk Sanatkarları ve İşadamları Derneği’nin kurucu üyesidir. (TÜSİAD). / TCCI).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu