Ekonomi

Türkiye’nin Danimarka’ya ihracat hedefi arttı

Türkiye ve Danimarka, ihracatta 1 milyar dolar ve ithalatta yaklaşık 1 milyar dolar dengeli ticaret hacmine sahip. Bu sayıları artırmak için çalışmalar yapılıyor.

Türkiye'nin Danimarka'ya ihracat hedefi arttı

Danimarka ile Türkiye arasındaki dengeli ihracat hacmini Türkiye lehine artırmayı hedefliyor. Türk firmalarının ihracatı artırmaya odaklanması, ihracatın standartlara uyum sağlayarak büyümesinde en önemli faktör olarak görülüyor.

DANİMARKA İHRACATINDA YÜZDE 31,14 ORANINDA ARTIŞ

Türkiye İhracatçıları Genel Kurulu’na (TİM) göre, 1 Ocak-31 Ağustos 2020 tarihleri ​​arasında Türkiye’den Danimarka’ya ihracat 588 milyon 300.000 dolar olurken, söz konusu ihracat 772 milyon 900.000 dolara yükseldi. Bu yılın aynı dönemine göre yüzde 31,4.

Türkiye'nin Danimarka'ya ihracat hedefi 1 numaraya yükseldi

“İhracat 2 yılda ikiye katlayabilir”

Dış Ekonomik ve Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Danimarka İş Konseyi Başkanı Emrah İnce, “İthalata kıyasla 1 milyar dolar civarında ihracat dengesi olan bir ülke için, yaklaşık 1 milyar dolar bu mekanizmanın Türkiye’nin ihracatına doğru önemli ölçüde artacağına inanıyorum. Bizim ticaret hacmimizde ithalat 800 milyon dolar veya 1 milyar dolar, ama ihracatımız 1 milyar dolar civarında. 2 milyar dolara çıkacak. 2 yılda 1 dolara kadar çıkabilir diye düşünüyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu