Ekonomi

Türkiye’den 9 ayda 6,4 milyar dolarlık hububat ihracı

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve ürünleri sektörü Ocak-Eylül döneminde yılda 6 milyar 422 milyon dolar ihracat yaptı.

Türkiye'den 9 ayda 6,4 milyar dolarlık hububat ihracatı

Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği’ne (GAİB) göre, Anadolu topraklarında üretilen 7 milyon 753 bin ton tarım ürünü yılın ilk dokuz ayında 213 ülke ve serbest bölgeye, 6 milyar 422 milyon dolar ise yurt dışından sevk edildi. . yüzde 22 artışla döviz kuru kazanımı sağlandı.

BİTKİSEL YAĞ İHRACATINDA LİDER

Türk tahıl ve bakliyat ihracatçıları yılın ilk dokuz ayında 909 milyon dolar ile bitkisel yağlardan en fazla geliri elde etti.

BİSKÜVİ, KEK VE BUĞDAY İHRACATI ARTTI

İhracatı bir önceki yıla göre yüzde 36 artan bu ürünü, 873 milyon dolar ile bisküvi keki ve 806 milyon dolar ile buğday izledi.

Türkiye'den 9 ayda 6,4 milyar dolarlık hububat ihracatı #1

ORTADOĞU ÜLKELERİNE EN ÇOK İHRACAT YAPILIYOR

Ortadoğu’ya 2 milyar 529 milyon dolarlık ihracatla en büyük sektör Irak’a 1 milyar 95 milyon dolar, Suriye’ye 392 milyon dolar ve ABD’ye 365 milyon dolar dış satım sağladı.

İhracatçı birliklerine göre Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis’in de içinde bulunduğu GAİB, 2 milyar 76 milyon dolar ile en büyük ihracat hacmine sahipti.

“YIL SONU HEDEFİNİZE GÜVENLİ ADIMLAR ATIYORUZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Meclisi Başkanı Mahsum Altunkaya, “İhracatımız her geçen yıl artıyor. Yılın ilk 9 ayı için ihracata bakacak olursak yılsonu hedefimize yönelik kararlı adımlar atıyoruz” dedi. bir açıklama yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu