Ekonomi

Türkiye’de kartlı harcamalar ocak-nisan döneminde yüzde 41 arttı

TOBB ve Visa harcama anketine göre, kart harcamaları Ocak-Nisan 2021’e göre yüzde 41 arttı.

Türkiye'de kart harcamaları Ocak-Nisan'da yüzde 41 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), koronavirüsün Türkiye’de kart harcamalarına etkisine ilişkin araştırma sonuçlarını paylaştı.

İlki Mart-Ağustos 2020 arasındaki dönemi kapsayan araştırmanın ikinci bölümünde, salgının kış aylarına denk gelen ikinci dalgası ve 2021 yılının ilk dört ayı yer alıyor.

NORMALİZASYONLA SUNULAN KURULUM SÜRECİ

Araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de 2020 yazında normalleşmeyle başlayan toparlanma süreci, ikinci dalganın başladığı Aralık ayında yavaşlamış ancak kısa sürede eski ivmesine kavuşmuştu. Ocak-Nisan 2021 döneminde kart harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 arttı.

Türkiye'de kart harcamaları ilk Ocak-Nisan döneminde yüzde 41 arttı

TÜRKİYE 3 ÜLKEDEN DAHA İYİ

Araştırma, koronavirüs döneminde erken ve kısıtlayıcı önlemler alan İtalya ile diğer ülkelere göre daha az kısıtlama getiren İsveç ve Türkiye’ye benzer kısıtlayıcı yaklaşımlar sergileyen ABD’yi karşılaştırdı. Buna göre Türkiye’nin diğer ülkelerden daha iyi performans gösterdiği ortaya çıktı.

Temmuz 2020 ile Mart 2021 arasında Türkiye’nin her ay diğer üç ülkeden daha iyi bir test yapması da dikkat çekti. Mart 2021’de yıllık kart harcamaları Türkiye, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 50 artarken, İsveç’te yüzde 15 azaldı.

KART HARCAMALARININ 3. YILDIZI “E-TİCARET, BANKA KARTI VE ÇEVRİMDIŞI ÖDEMELER” oldu

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ve tüketici alışkanlıklarında yüzde 55, banka kartı harcamalarında yüzde 40 ve temassız ödemelerde e-ticaretin rekor seviyelere ulaşması, kartlı ödemelerdeki büyümenin altı katı oldu.

2 Ocak-Nisan döneminde Türk kart harcamaları yüzde 41 arttı

ELEKTRONİK VE YAPI DEKORASYON SEKTÖRÜNDE KARAKTERİSTİK BÜYÜME

Salgının ikinci dalgasında, market-alışveriş merkezi-gıda, bina dekorasyonu ve elektrik-elektronik sektörleri hızlı ve sürekli bir büyüme yaşıyor, tüketiciler artık e-ticarette.

ETER SORUNLARI 3X

Restoran sektöründeki harcamalar söz konusu dönemde üç katına çıktı. Bu büyüme, paket servislere geçiş yapan ve çevrimiçi sipariş vermeye başlayan işletmelerin dijital dönüşüme uyum sağladığını gösterdi.

Türkiye'de kart harcamaları 3 Ocak-Nisan döneminde yüzde 41 arttı

“TÜRK İŞ DÜNYASI TÜKETİCİ İHTİYAÇLARINA DAHA KOLAY CEVAP VERİYOR”

Açıklamada görüşleri belirtilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının dinamik yapısının Türkiye’yi diğer ülkelerden olumlu yönde farklılaştırdığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, her krizin kendi fırsatını beraberinde getirdiğini belirtti. “Türk iş dünyasının dinamik yapısı sayesinde yaşadığımız pandemi hızlı bir dönüşüm sürecinden geçti ve e-ticaret ve paket teslimatı gibi uygulamaların devreye girmesiyle tüketicilerin yanıt vermesi daha kolay hale geldi. tüketicilerin tüketim alışkanlıkları. Bu onun devam etmesine izin verdi. “ değerlendirmesini yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu