Ekonomi

Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yok

ATO Başkanı Baran, Türkiye’de işsizlik olmasına rağmen esnafın da geçici eleman bulmakta zorlandığını, asıl sorunun işsizlik değil, istihdam eksikliği olduğunu söyledi.

ATO Başkanı Baran: Türkiye'de işsizlik var ama işsizlik yok

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’de iş çevreleri tarafından zaman zaman dile getirilen ara eleman sorununa değindi.

“İstatistiklerde işsizler NEREDE?”

Baran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 10,6 olan işsizlik oranının personel alımında sıfıra yaklaştığını söyledi. “Türkiye’de işsizlik var ama işçi arıyorsanız kimse başvurmuyor. Başvursalar bile işi sevmiyorlar. İşsizlik ve istihdam bir an önce çözülmesi gereken sorunlar haline geldi. İstatistiklerde işsizler nerede? “ terimleri kullandı.

“Birçok sektör istihdam için nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor”

Baran, 3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin inşaattan sağlığa, tekstilden mobilyaya birçok sektörde istihdam edilebilecek kalifiye eleman bulmakta zorlandığını söyledi.

ATO Başkanı Baran: Türkiye'de işsizlik var ama işsizlik yok #1

“SORUN İŞSİZLİKTEN DAHA FAZLA”

Baran, sorunun işsizlik olmadığını söyledi.“207 üniversitenin bulunduğu Macaristan’da 3 milyonu üniversite öğrencisi olmak üzere yaklaşık 7 milyon 500 bin üniversite öğrencisi okuyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir kısmı eğitimlerinde aradıkları işi bulamamakta, üye olan işverenlerimizin bir kısmı da çalıştıkları alanda aradıkları kadroyu bulamamaktadır. . Bu karşılıklı arama, hem bireyler hem de işletmeler için özellikle zaman kaybı olmak üzere çok fazla kayba neden olmaktadır. “ dedim.

“CANSIZLIK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜN ADIMI, TOPLULUĞUN İŞİ DEPOLADIĞI KAVRAMINI KESİNLİKLE GEÇMEKTİR”

Türkiye’de genç işsizlik oranının yüzde 22,7 olduğunu hatırlatan Baran, işsizlerin çoğunun kamuda iş bulmak istediğini söyledi. Belediyelerde işe gönderilen binlerce özgeçmişin beklediğini kaydeden Baran, şunları kaydetti: “Ülkemizdeki işsizlik sorununun çözümü için atılması gereken adımlardan biri de nüfusun emek deposu olduğu algısını yıkmaktır.” açıklamalarda bulundu.

ATO Başkanı Baran: Türkiye'de işsizlik var ama işsizlik yok #2

“UNUZ, YAĞIMIZ, ŞEKERİMİZ VAR AMA HELİM YAPAMIYORUM”

Baran, eğitimlerin sektörün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizin geleceği ve parlak umutları olan gençlerimiz, zorunlu olmasa da belli sektörlerde iş bulmak ve eğitim almak için hayatlarının en güzel yıllarını geçiriyorlar. Üniversite mezunlarının çoğunluğu mezun oldukları alanda iş bulamazken bizler reel sektörün temsilcileri olarak ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli işgücü bulamıyoruz. Unumuz, yağımız, şekerimiz var ama helva yapamıyoruz. “ değerlendirmesini yapmıştır.

“SANAYİ VE TİCARETLERİMİZ ARA PERSONEL BULAMIYOR”

Baran, Türkiye’nin ara eleman yetiştirmiş olması gerektiğine dikkat çekti. “Her beş gencin işsiz olduğu ülkemizde sanayici ve tüccarlarımız geçici işçi bulamıyor. Oto camcılıktan tornacılığa, kalıpçıdan sıvacılığa, pazarlamacıdan depo işçiliğine kadar birçok meslekte ara elemana ihtiyacımız var. “ dedim.

ATO Başkanı Baran: Türkiye'de işsizlik var ama işsizlik yok #3

“Tüccarlarımız ve sektörümüz, bu maliyetlere katlanmadan kayıt dışı iş sağlayıcılarla rekabet etmelidir.”

Suriye’de geçici kayıt dışı istihdam ve ülkedeki Afganlar hakkında bilgi aldığını açıklayan Baran, şunları kaydetti: “Eğitimli geçici personel istihdam etmek için önemli maliyetlere maruz kalan tüccarlarımız ve sektörümüz, maliyete katlanmadan kayıt dışı iş sağlayanlarla rekabet etmelidir.” terimini kullandı.

“Yeni bir meslek edinmek isteyen genç üniversite mezunları mesleki eğitim merkezlerine başvurarak eğitim alabilirler”

Türkiye’nin nüfus tahminini ve üretim hedefini dikkate alarak gerekli alanlarda yeni fakülteler açması gerektiğini düşünen Baran, halihazırda mezun olmuş ve yeni bir meslek öğrenmek isteyen gençlerin mesleki eğitim merkezlerine başvurabileceğini hatırlattı.

Baran, işsizlik ve personel eksikliğinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal ve psikolojik bir sorun olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Yetkililer için gençlerimizi kurtarmamız gerekiyor”

“Hepimiz Türkiye’de büyüme ve gelişme istiyoruz ve biliyoruz ki üretim ve ihracatın bu olduğunu biliyoruz. Gençlerimizi memur olmak için hapse girmekten kurtarıp, gözlerine üretimin ve çalışmanın neşesini ve mutluluğunu koymalıyız. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu