Ekonomi

Türkiye, yurt dışı müteahhitlikte dünya üçüncüsü

Türkiye, 2021 yılına kadar Dünyanın En İyi 250 Uluslararası Girişimcisi listesinde 40 şirketle dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye uluslararası anlaşmalarda dünya üçüncüsü

Anlaşmalar, Türkiye’nin uluslararası arenada güçlü bir varlığa sahip olduğu bir sektöre dikkat çekiyor. Uluslararası inşaat dergisi Mühendislik Haber Kaydı (ENR) Şirketler gelirlerine göre hazırlanır, “2021’de dünyanın en iyi 250 uluslararası girişimcisinin listesi”Listede 40 Türk firması yer aldı.

TÜRKİYE ÇİN VE ABD’DEN SONRA ÜÇÜNCÜ

Türkiye Müteşebbisler Konfederasyonu (TMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, ENR tarafından yayınlanan girişimcilerin yurt dışı faaliyetlerinden elde ettiği gelirlere göre hazırlanan listede Türkiye, Çin (78 şirket) ve ABD’den (41) sonra 40 şirketle üçüncü sırada yer aldı. önceki yılda.

İLK 100’DE 7 FİRMAMIZ VAR

Uluslararası proje gelirlerine göre ilk 100 şirket arasında Türk girişimci sayısı 7 oldu. İlk 30 uluslararası müteahhitlik firması arasında bir Türk müteahhitlik firması da yer aldı.

Türkiye, inşaat şirketlerinden 18 milyar ila 300 milyon dolar arasında gelir elde ederek, küresel pazarda yüzde 4,4’lük payla ülkede 8. sırada yer aldı.

Türk şirketlerinin faaliyetleri Avrupa’da (8 milyar dolar) ve ardından en büyük pazarın Rusya olduğu Orta Doğu’da (5 milyar 900 milyon dolar) yoğunlaştı.

LİSTEDEKİ TÜRK FİRMALARI

ENR “Dünyanın en büyük 250 uluslararası girişimcisinin listesi”Türk şirketleri: „Rönesans, Limak, Ant Yapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur, TAV, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan, Symbol, Lamb, Kolin, Yüksel, Eser, IC İçtaş, Çalık, First, GAP, Polat Yol, Alarko , Dekinsan, Gürbaş, Tepe, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, NATA, Cengiz, MBD, Feka, IRIS, SMK, STFA, Doğuş. “

Türkiye dünyanın 3 numaralı anlaşması

ULUSLARARASI İNŞAAT PAZARI YÜZDE 11

Öte yandan, ENR listesi “Kurtarma yolunu açma” 2020’de koronavirüs salgınının patlak verdiği, üst düzey şirketlerin bile içinde bulunduğu zorluklardan kaçınamadığı uluslararası inşaat pazarının bir önceki yılki 473 milyar dolar seviyesinden yüzde 11 düşüşle 100 milyon dolardan 420 milyon dolara düştüğünü kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu