Ekonomi

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa’yı geçti

Türkiye’de raporlanan sektör verileri tüm Avrupa Birliği ülkelerini geçti.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı geçti

Büyümenin önde gelen göstergelerinden biri olan sanayi üretimi, koronavirüs salgınının neden olduğu kısıtlamalar sonucunda gerileyerek ülkelerde üretim ve istihdamı olumsuz etkiledi. Normalleşmenin harekete geçirdiği sanayi üretiminde Türkiye, Avrupa ülkelerini olumlu yönde farklılaştırarak önemli başarılara imza attı.

SANAYİ ÜRETİM AB’de yüzde 10,5, Türkiye’de yüzde 23,9 arttı

Avrupa Birliği’nde (AB) sanayi üretimi Haziran ayında yıllık yüzde 10,5 artarken, Türkiye aynı dönemde üretimini yüzde 23,9 artırdı.

ENDÜSTRİYEL ÜRETİM KORONAVİRÜS SALGININ İZİNİ ARTIRIYOR

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) derlenen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl koronavirüs salgınının neden olduğu sanayi üretimindeki düşüş, salgının olumsuz etkilerini aşmaya devam ediyor.

Geçen yıl Avrupa’da koronavirüs etkisiyle sert düşen endeks, çiftliklerin yeniden açılması ve aşıların yaygınlaşmasıyla yeniden yükselmeye başladı.

AB ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Ocak-Haziran döneminde sadece Şubat ayında yıllık bazda geriledi. Endeks, 2020 yılının aynı ayına göre Haziran ayında AB’de yüzde 10,5 ve Euro bölgesinde yüzde 9,7 arttı.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'yı geçti

TÜRKİYE’DE SANAYİ ÜRETİM HAZİRAN’DA ARTTI

Türkiye’de koronavirüs salgını ile birlikte Mart, Nisan ve Mayıs aylarında düşen sanayi üretim endeksi, geçen yıl Haziran ayından itibaren her yıl yeniden yükseliş trendi göstererek 2020’yi salgına rağmen artışla kapatmıştı.

Bu yıl da yükseliş trendini sürdüren endeks Ocak-Mayıs döneminde yüzde 11,3, yüzde 9, yüzde 16,8, yüzde 66,3 ve yüzde 40,9 arttı.

YILLIK BAZDA HAZİRAN AYINDA AVRUPA ÜZERİNDEKİ ENDÜSTRİYEL VERİLER

Haziran ayında yıllık ortalamanın üzerinde performans gösteren Türkiye’nin sanayi üretimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 arttı. Böylece Türkiye, bu performansı ile verileri raporlanan tüm AB ülkelerini geride bıraktı.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'nın önünde # 2

BELÇİKA, AB’NİN EN YÜKSEK SANAYİ ÜRETİMİNİ ARTIRIYOR

Belçika, bu dönemde AB ülkeleri arasında sanayi üretiminde en fazla artışa sahip ülke oldu. Haziran ayında endeksin yıllık yüzde 23,2 arttığı Belçika’yı yüzde 20,1 ile Litvanya, yüzde 18,9 ile Slovenya ve yüzde 18,6 ile Macaristan izledi.

Endeksin aynı ayda en az yükseldiği ülkeler yüzde 2,3 ile Danimarka ve yüzde 4,2 ile Finlandiya oldu.

Avrupa ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen Almanya’nın sanayi üretimi, Haziran ayında yıllık yüzde 6,5 büyüdü. Endeks Fransa’da yüzde 7,3, Hollanda’da yüzde 12,3 ve İtalya’da yüzde 13,9 arttı.

“ARTAN İHTİYAÇ ETKİ DIŞINDA ETKİLİ”

İstanbul Üniversitesi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, aşı ile koronavirüs salgınıyla mücadelede belli bir aşamaya gelindiğini ve bunun sonucunda Avrupa ve Türkiye’de sanayi üretim oranlarının arttığını söyledi.

Şener, bu büyümede baz etkisinin yanı sıra ekonomilerin dışa açılmasıyla birlikte sanayi üretimindeki reel büyümenin de belirleyici olduğunu belirtti. “Sanayi üretimine olan talep de geçen yılın altında kaldı, bunu ihracat verilerinde görüyoruz.” dedi.

Avrupa’dan gelen güçlü talebin de Türkiye’de sanayi üretiminin artmasında etkili olduğunu kaydeden Şener, şunları kaydetti:

“Avrupa, sanayi ürünleri tedarik ettiği pazarları çeşitlendiriyor ve Uzak Doğu yerine Türkiye gibi koronavirüs nedeniyle lojistik avantajları olan ülkelere yöneliyor. Önümüzdeki dönemde özellikle AB’nin yeşil anlaşması nedeniyle Türkiye, ikmal yolu üzerinde olacak.”

33 TEMMUZ TEKNOLOJİDE BÜYÜME FARK NEDENLERİNDEN BİRİ

Türkiye’nin salgına rağmen üretime ara vermediğini vurgulayan Şener, yüksek teknolojili ürün endeksinin Haziran ayında yüzde 33 artmasının da önemli bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye sanayi üretiminde Avrupa'nın önünde #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu