Ekonomi

Türkiye, OECD’nin büyüme ortalamasının üzerinde

İngiltere ekonomisi, bu yılın aynı döneminde yüzde 22,2’lik bir performansla OECD’de en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Türkiye de 1999’dan bu yana en yüksek büyüme oranına ulaştı.

Türkiye OECD büyüme ortalamasının üzerinde

Ülke ekonomisi koronavirüs salgını nedeniyle yavaşladı. Ekonomik büyüme toparlanma ile başladı.

TÜRKİYE %21,7 BÜYÜME İLE İKİNCİ OECD ÜLKELERİ ARASINDA

İngiltere Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeler gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) Türkiye yüzde 22,2 ile en yüksek büyüme oranına sahipken, Türkiye Yüzde 21,7 artışla ikinci sırada tamamladı.

OECD ÜLKELERİ ARASINDAKİ BÜYÜME YÜZDE 13

OECD ekonomilerinin ortalama büyümesinin ikinci çeyrekte yüzde 13 olması bekleniyordu.

Aynı dönemde, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 13,2 ve Euro bölgesinde yüzde 13,6 ekonomik büyüme kaydedildi.

İngiltere, ikinci çeyrekte yüzde 22,2 ile OECD’nin en hızlı büyüyen ekonomisi oldu.

Türkiye OECD ortalamasının üzerinde

OECD ÜLKELERİ İÇİN EKONOMİK BÜYÜME VERİLERİ

İngiltere geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 21,4 küçüldü. Ön verilere göre ikinci çeyrek büyüme oranı İspanya’da yüzde 19,8 ve Meksika’da yüzde 19,5 olarak belirlendi.

İkinci çeyrekte en yüksek büyüme oranına sahip diğer OECD ülkeleri ise yüzde 18,7 ile Fransa, yüzde 18,1 ile Macaristan, yüzde 17,3 ile İtalya, yüzde 17,2 ile Şili ve yüzde 17 ile Kolombiya oldu.

Buna karşılık, ikinci çeyrekte Norveç yüzde 5,7, Güney Kore yüzde 5,9, Finlandiya yüzde 7 ve Japonya yüzde 7,6 büyüdü.

Türkiye, OECD'nin ikinci ortalama büyüme oranının üzerinde

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE EKİPMAN DEVAM ETMEKTEDİR

Türkiye ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,4 büyürken, ikinci çeyrekte salgının etkisiyle yüzde 10,4 küçüldü. Ekonomi, normalleşme adımlarının atıldığı üçüncü çeyrekte yüzde 6,3, son çeyrekte ise yüzde 6,2 büyüdü. Böylece 2020’de Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadele ederek yüzde 1,8 büyüdü ve diğer ülkelerden pozitif olarak farklı.

TÜRKİYE İNGİLTERE ARASINDA OECD ÜLKELERİ ARASINDAKİ SIRALAMASI

Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,2 büyüdü. İkinci çeyrekte ekonomisinde baz etkisiyle yüzde 21,7 büyüyen Türkiye, OECD ülkeleri arasında İngiltere’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye, OECD'nin üçüncü ortalama büyüme oranının üzerinde

1999’dan bu yana en büyük artış

Öte yandan bu oran 1999 yılından bu yana en yüksek büyüme rakamı olarak dikkat çekiyor.

ÇİN EKONOMİK YAPISINI DEVAM ETTİRİYOR

Ayrıca ilk koronavirüs vakalarının görülmeye başladığı ve OECD üyesi olmayan Çin, salgın sonrası ekonomik toparlanmasını sürdürerek yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,9 büyüme kaydetti.

OECD

OECD ÜLKELERİ

OECD’nin 20 kurucu üyesi arasında Türkiye, ABD, Avusturya, Kanada, Fransa, Hollanda, Lüksemburg, Almanya, İtalya, İngiltere, Belçika, Danimarka, İrlanda, Yunanistan, İsviçre, İsveç, İspanya, İzlanda, Norveç, Portekiz yer alıyor.

Bu ülkelere ek olarak Japonya, Finlandiya, Avustralya, Güney Kore, Meksika ve Yeni Zelanda da sonraki yıllarda örgüte “üye” olarak katıldı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya da 1990’ların başında Batı ile entegrasyon süreçlerini hızlandırmak için “üye” olarak kabul edildi. 2010 yılında Estonya, İsrail, Slovenya ve Şili katıldı. Sonunda, Kolombiya da üye oldu.

Bugün örgütün 37 üyesi var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu