Ekonomi

Türkiye, İngiliz şirketlerinin alternatif üretim merkezi oldu

İngiliz Ticaret Odası Başkanı Gaunt, Türkiye’nin ülkesinde faaliyet gösteren şirketler tarafından Güneydoğu Asya için alternatif bir üretim merkezi olarak görüldüğünü ve İngiltere’den daha fazla yatırımın geleceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na göre İngiltere, 2002’den bu yana Türkiye’de en büyük uluslararası doğrudan yatırıma sahip üçüncü ülke. Türkiye’de faaliyet gösteren İngiliz sermayeli 3227 şirket bulunmaktadır.

İNGİLTERE’NİN DOĞRUDAN 18 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDEKİ YATIRIMI

Bu dönemde İngiltere’nin Türkiye’deki toplam doğrudan yatırımı 12 milyar 81 milyon dolara ulaştı. Bu miktarın artırılması için çeşitli işbirliği olanakları da araştırılmaktadır.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜRÜNLER

Türkiye İhracatçıları Genel Kurulu’na (TİM) göre, Türkiye’nin İngiltere’ye ihracatı bu yılın ilk dokuz ayında 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 35,2 artarak 9 milyar 346 milyon 583 bin dolara ulaştı. Bu dönemde otomotiv endüstrisinin büyük bir kısmı, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik ve elektronik ürünler, çelik, kimyasallar ve ürünler İngiltere’ye ihraç edildi.

Türkiye, İngiliz şirketleri için 1 numaralı alternatif üretim merkezi oldu

19 MİLYAR Sterlin TİCARET KONUSU

İngiliz Türk Ticaret Odası (BCCT) başkanı Chris Gaunt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İngiltere ile Türkiye arasında her zaman güçlü bir ticari ilişki olduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkinin çok uzun bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

İnce, “Geçtiğimiz 10 yılda ikili ticaretimizde 2019 yılına kadar önemli bir büyüme gördük. İkili ticarette 19 milyar sterline ulaştık. Bu şimdiye kadarki en yüksek değerdi. Düzenli olarak büyüyeceği düşünülüyordu. Her yıl. biraz. Kovid 19 nedeniyle yavaşladılar ama artık işler düzelmeye başladı” dedi. dedi.

“MÜZAKERELERİMİZ SERBEST TİCARETLE GÜÇLENİYOR”

Chris Gaunt, salgın döneminde yaşanan en önemli şeylerden birinin İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması (STA) olduğunu söyledi. “STA, gelecekteki ticari ilişkilerimizi inşa etmek için bize güçlü bir platform sağlayacak bir süreklilik anlaşmasıdır. İki ülke arasında devam eden müzakerelerimizi güçlendirecek. FTA’yı genişletme fırsatı sağlayacaktır.” söz konusu.

Türkiye, İngiliz şirketleri için 2 numaralı alternatif üretim merkezi oldu

SATIN ALINACAK BİRÇOK SEKTÖR

Gaunt, STA’nın 2 yıl içinde birçok sektörü yeniden müzakere etmeye kararlı olduğunu belirtti. “İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının 6-9 ay içinde yeniden müzakere edilmesi muhtemel. Listedeki öncelikli sektörler, mevcut sektörlerle birlikte muhtemelen tarım, finansal hizmetler ve daha fazla teknoloji olacak.” dedi.

“TÜRKİYE UZUN VADELİ PLAN İHTİYACI OLAN BİR ÜLKEDİR”

BCCT Başkanı Chris Gaunt, İngiltere ve Türkiye arasında ikili ticaretin artması için büyük bir potansiyel ve potansiyel olduğunu söyledi ve iki ülkenin ikili ticari ilişkileri genişletmeye kararlı olduğunu söyledi.

Teknolojinin Türk işletmeleriyle çalışmak istedikleri ana alanlardan biri olduğunu vurgulayan Gaunt, Türkiye ve İngiltere’nin iklim değişikliğinin getirdiği yeni zorluklarla başa çıkmak için yeterli teknolojik kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin bir takım teknolojik teşvikler ve yeniliklerle çok hızlı geliştiğini ifade eden Gaunt, şunları kaydetti: “Covid-19 döneminde bile Türkiye’de çok başarılı teknoloji girişimleri gördük.” söz konusu.

Türkiye’nin uzun vadeli planlamaya ihtiyacı olan bir ülke olduğuna işaret eden Gaunt, şunları kaydetti: “Türkiye’de işi ciddiye almamız gerekiyor, varlığımızı inşa etmemiz gerekiyor, ağlarımızı oluşturmamız gerekiyor, şirketlerin kültürünü, yapısını anlamamız gerekiyor. Bu güvene sahip olduğumuzda her şey çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacak. ” dedi.

Türkiye, İngiliz şirketleri için 3 numaralı alternatif üretim merkezi oldu

“TEKNOLOJİ VE MAKİNE ÖNCELİĞİMİZ OLABİLİR”

Türkiye’nin daha fazla yatırım çekeceğini belirten Chris Gaunt, “Türkiye’ye artan bir ilgi görüyoruz. Türkiye’yi Güneydoğu Asya’da alternatif bir üretim merkezi olarak gören İngiliz firmalarından da talepler alıyoruz.” söz konusu.

Türkiye’nin tedarik zinciri ve iç pazar açısından fayda sağladığına işaret eden Gaunt, şunları kaydetti: “Türkiye, üretim kapasitesi, iyi eğitimli işgücü, büyüyen teknoloji, yetenek, altyapı, dağıtım ve lojistik açısından yeterli kapasiteye sahip. Dolayısıyla tedarik zinciri dönüşümü açısından bu, şirketlerin şu anda baktığı şeyle uyumlu ve Türkiye kesinlikle bunda rolü var.” dedi.

Gaunt, teknolojinin ve otomotiv endüstrisinin iki ülkenin çalışabileceği ve yatırım yapabileceği öncelikli bir alan olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye, İngiliz şirketleri için 4 numaralı alternatif üretim merkezi oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu