Ekonomi

Türkiye imalat sanayi PMI 54,1’e yükseldi

İstanbul Ticaret Odası Türkiye İmalat PMI Ağustos’ta tekrar 50 eşiğinin üzerine çıkarak 54,1’e ulaştı.

Türk imalat sanayi PMI 54,1'e yükseldi

Türkiye ekonomisi bugün ikinci çeyrek büyüme oranını 21,7 olarak bildirirken, bir başka güzel haber de Türkiye İmalat PMI verilerinin açıkladığı İstanbul Ticaret Odası oldu. Ağustos imalat PMI 54.1 oldu. Temmuz ayında bu değer 54 idi.

OCAKTAN BERİ BÜYÜK BÜYÜME

İstanbul Ticaret Odası Türkiye İmalat PMI, Ağustos ayında 54,1’e yükselerek, imalat performansında güçlü bir iyileşme göstererek Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye Türkiye PMI’nin Ağustos ayı verilerine göre, Ağustos ayında üretim artışını 10 sektör dışında tüm sektörler izledi.

En güçlü büyüme, hızla toparlanan kara ve deniz taşıtları üretiminde oldu.

GİYİM VE DERİ ÜRÜNLERİ, TEKSTİL, MAKİNE VE METAL ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE İMALAT DAHA İYİ

Giyim ve deri ürünleri, tekstil, makine ve metal ürünleri üretiminde de önemli gelişmeler kaydedildi. Üretimi yavaşlayan tek sektör metalik olmayan maden sektörü oldu. Çoğu sektörde yeni sipariş sayısı artarken, ihracat başta olmak üzere bazı sektörlerde güçlü performans gözlendi.

Türkiye imalat PMI 54,1 #1'e yükseldi

“AĞUSTOS’UN ÜÇÜNCÜ AYINDA BÜYÜME DEVAM ETTİ”

IHS Markit CFO’su Andrew Harker, İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye PMI’nın anket verilerini yorumlayarak şunları söyledi:

“İmalat sektörünün karşı karşıya olduğu bir dizi zorluğa rağmen, Türk şirketleri, artan müşteri talebi ve satın alma faaliyeti ve istihdamdaki büyüme sayesinde Ağustos ayının üçüncü ayında büyümeyi sürdürebildi. İhracat faaliyetleri özellikle başarılı oldu ve yurt dışından gelen yeni siparişler güçlü bir büyüme gösterdi. Sonuç olarak üreticiler, ürünlerini müşterilere teslim ederken nakliye endüstrisini etkilemeye devam eden ciddi zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldılar. Şirketlerin tam büyüme potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için bu zorlukların bir kısmının yılın geri kalanında hafifletilmesini umuyoruz. “

Türkiye imalat PMI 54.1 # 2'ye yükseldi

Sektörler üretimi artırdı, en güçlü büyüme karada ve deniz araçlarında

İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ağustos ayı PMI verilerine göre, Ağustos’ta üretim artışını 10 sektörden biri hariç tümü takip ederken, en güçlü büyüme hızlı toparlanan kara ve deniz araçlarında oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu