Ekonomi

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar atıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Turagay, Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırmak için gümrük işlemlerini en verimli ve etkin şekilde uygulamak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar atıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye-Rusya Ortak Gümrük Komitesi’nin 4. toplantısının ardından Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi.

GEÇEN AYDA TÜRKİYE’NİN İHRACAT SINIRINDA KALDI

Turagay, Rusya ile ticari ilişkilerin her geçen gün geliştiğini ve her iki ülkedeki liderlerin 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin 205’ten fazla bölge ve ülkeye ihracat yaptığını kaydeden Turagay, geçtiğimiz ay aylık 20 milyar dolarlık ihracat sınırını aştığını söyledi.

Rusya’nın Türkiye’ye yapılan ihracatta çok önemli bir ülke ve pazar olduğuna işaret eden Turagay, ihracat oranlarını daha üst seviyelere çıkarmak için bu ülke ile daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar #1

LİSANSLI ŞİRKETLERİ TANIMAK İÇİN ADIMLAR ALINIYOR.

Sayın Turagay, Ortak Gümrük Komitesi toplantısında ticaretin kolaylaştırılması konusunun görüşüldüğünü belirtti. “yetkili durum”Rusya’daki Rus şirketleri ile Türkiye’deki benzer statüdeki Rus şirketlerinin tanınması için müzakerelerde bulunduklarını ve bu konuda müzakere ortaklarıyla istişare ettiklerini ifade etti.

Turagay, bu statülerin tanınması için 2022 başlarında adımların atılacağını belirtti.

İhracatçıların gümrükleme süreçlerini karşılıklı olarak hızlandıracak “basitleştirilmiş gümrük koridoru” Turagay, Türkiye ile de görüşmelerin yapıldığını belirtti. “Gümrük işlemlerini ne kadar hızlandırırsanız hızlandırın, gerekli risk kriterlerini uygulamanız ve kaçakçılıkla etkin bir şekilde mücadele etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda Rusya gümrük idaresi ile zaten ortak çalışmamız var.” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar #2

RUS YETKİLİLERİNE VERİLEN ATA CARNET SAYISI

Fuarlara katılan firmaların bu dönemlerde yanlarında getirdikleri ürünlerin ülkeye ithalatı sırasında ATA taşımasında sorun yaşadıklarına değinen Turagay, bu konuda Rusya ile ortak mekanizma kuracaklarını söyledi. ve verileri önceden paylaşarak bu süreçleri hızlandırmak için tasarlanmıştır.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar #3

TÜRK TIRLARININ RUSYA-GÜRCİSTAN SINIRINDAKİ SORUNU

Turagay, Türk tırlarını Gürcistan üzerinden Rusya üzerinden Rusya’ya geçirmenin zorluklarını alıcısına devrettiğini belirtti. “Rus yetkililer ‘Belgelerde eksiklikler olabilir, bunu konuşalım’ dediler. O yüzden üzerinde çalışıyoruz.” söz konusu.

Turagay, Rusya’nın Türkiye için önemli bir ticaret ortağı olduğunu vurguladı. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin kolaylaştırılması, gümrük işlemlerinin en etkin ve verimli şekilde yürütülmesi ve kaçakçılıkla etkin bir şekilde mücadele edilmesi için Rus makamlarıyla çok iyi bir işbirliği kurduk” dedi. terimini kullandı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti güçlendirmek için yeni adımlar #4

“İKİ ÜLKE İÇİN MAKSİMUM KULLANIMI SAĞLAMALIYIZ”

Turagay, Rus şirketleriyle yaptıkları görüşmelerde Türk şirketlerinin ne kadar güçlü olduğunu gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Türk iş adamlarının Rusya’da özel bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Bu avantajdan en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor. Özellikle liderlerimiz arasında bu kadar yakın işbirliği ve diyalog olduğunda hem Rus hem de Türk ekonomilerinden en iyi şekilde yararlanmamız gerektiğini düşünüyorum. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu