Ekonomi

Türkiye-Afrika Forumu’nun 50 milyar dolarlık ticaret hedefine katkı sağlayacak

Son derece başarılı Türkiye-Afrika Forumu’nun ardından, daha önce belirlediğimiz ticaret hedeflerine ulaşmaya bir adım daha yaklaştık.

Türkiye-Afrika Forumu'nun 50 milyar dolarlık ticaret hedefine katkıda bulunuyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil, 3. Türkiye-Afrika Ekonomik ve İş Forumu’nda Afrika’nın çeşitli ülkelerinden üst düzey yetkililerle yapılan görüşmelerde önemli kararlar alındığını ve bu konudaki görüşlerini paylaştı. fikir ve işbirliği niyetleri. olmuş.

TÜRKİYE İLE AFRİKA ARASINDAKİ DIŞ TİCARET GEÇEN YIL 25 MİLYAR DOLAR TASARRUF ETTİ

Konuyla ilgili karanfiller, “Bazıları birlikte çalışmak için somut adımlar da attı. Türkiye ile Afrika arasındaki dış ticaret akışı geçen yıl 25 milyar doları aştı. 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, 50 milyar dolarlık dış ticaret hedefine doğru stratejik bir adımdı.” terimleri kullandı.

Karanfil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretinin ardından İstanbul’da katılımıyla gerçekleştirilen 3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun karşılıklılık ilkesini eleştirdiğini belirtti.

“TÜRKİYE-AFRİKA 3. EKONOMİK VE İŞ FORUMU, 50 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET HEDEFİ İÇİN STRATEJİK BİR EYLEM OLDU”

Murtaza Karanfil dedi ki: İki gün süren zirveye 45 Afrika ülkesinden 1.600’ü katılan 3 bini aşkın Türk ve Afrikalı iş adamı 4 bin 900 karşılıklı iş görüşmesi gerçekleştirdi. Etkinlikte çok önemli görüşmeler yapıldı ve kritik iş birliğine karar verildi. Bölgeye kardeşlik hukuku ile yaklaşıldı, çeşitli Afrika ülkelerinden üst düzey yetkililerle yapılan toplantılarda önemli kararlar alındı, ortak bir vizyon ve işbirliği isteği ortaya çıktı ve hatta bazıları işbirliği için somut adımlar atmaya başladı.Ticaret hacmi geçen yıl 25 milyar doları aştı.3. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, 50 milyar dolarlık dış ticaret hedefine yönelik stratejik bir adımdı” dedi.

Murtaza Karanfil, Türkiye ile Libya arasında son yıllarda çok iyi gelişmeler yaşayan ekonomik ilişkileri yeniden düşünme fırsatı bulduklarını söyledi.

1 Nolu Türkiye-Afrika Forumu'nun 50 milyar dolarlık ticaret hedefine katkıda bulunuyor

“LİBYA’DA LOJİSTİK MERKEZİ KURULACAK İHRACATÇILARI KOLAYLAŞTIRIYOR”

Karanfil, Libya’da hemen her alanda yatırım imkanlarının bulunduğunu ve bu ülkenin asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizerek, burada yapılacak lojistik merkezin ihracatçıların işini kolaylaştıracağını ve bunun için çabalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Karanfil, Türk işadamlarını Libya’da yatırım yapmaya ve o ülke üzerinden tüm Afrika ile ticaret yapmaya çağırarak, Türkiye’nin Afrika’nın geleceğinde önemli bir söz sahibi olabileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu