Ekonomi

Türk taşımacıların Avrupa’ya geçiş belgesi sayısı artırıldı

Türk-Macar KUKK toplantısında 2021 yılına kadar 1.000 adet ikili ve 5.000 adet transit belge düzenlenmesi ve 2022 yılı için transit kira sertifikası sayısının 130.000’e çıkarılması konusunda mutabakata varıldı.

Türk taşıyıcıların Avrupa'ya transit belge sayısı arttı

Uluslararası taşımacılığın büyümesiyle birlikte transit belgelerine olan talep artmıştır. Temas, karayolu taşımacılığında düzenlenen belge sayısında artış ve Türk taşıyıcılar için bir rahatlama ile sonuçlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na göre Türk-Macar Kara Taşımacılığı Ortak Komitesi (KUKK) Toplantı 8-9 Eylül tarihlerinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Türk-Macar KUKK toplantısında 2021 yılı için ilave 1000 ikili ve 5 bin transit belgesi üzerinde anlaşmaya varılırken, 2022 yılı için transit kira sertifikası 130.000’e yükseltildi.

MACARİSTAN’DAKİ TÜRK VE MACARİSTAN MİSYONU BİR ARAYA GELİYOR

Türk heyetine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor, Macar heyetine Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı Kara ve Demiryolu Ulaştırma İdaresi Başkanı Kornel Kovács başkanlık etti.

Müzakereler 2022’de devam edecek

Protokol, Türk tarafının talebi üzerine sınırsız sayıda transit belgesi düzenleneceğini öngörüyordu. Ayrıca Türk taşıyıcıların Macaristan’dan Irak’a taşımaları için 500 adet üçüncü ülke sertifikası düzenleniyor. İkili belge sayısı kalırken, Macar araçlarıyla yapılan sevkiyatların artması durumunda Türk taşıyıcılara ek belge verilmesi de kararlaştırıldı. Taraflar müzakerelere 2022 yılında da devam edecek.

Türk taşıyıcıların Avrupa'ya transit geçiş belge sayısı 1 numara arttı

AVRUPA ÜLKELERİNE SEVKİYATLARIN ARTIRILMASI

İki ülke arasında Kasım 2020’de gerçekleştirilen KUKK toplantısı, transit belge sayısındaki büyük artış nedeniyle Avrupa’ya ulaşımın en önemli sorunlarından birinin üstesinden gelmeyi başardı. 2021 yılında alınan karar, uluslararası karayolu taşımacılığına büyük kolaylık sağlarken, ulaşımı ve ticareti büyük ölçüde artırdı.

Transit sorununun çözülmesiyle Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, Polonya gibi ülkelerde uluslararası karayolu taşımacılığının büyümesi ortalama yüzde 40’a ulaştı.

Bu ülkelerle yoğun müzakereler devam ederken, yürütülen soruşturmalar sonucunda ek geçiş belgesi sayısı 70.000’i aştı. Çek Cumhuriyeti’nden 6.000 ek transit kiralama belgesi alındı. Böylece 2021 yılının son 4 ayında Türk taşıyıcıları Avrupa ülkelerine transit sıkıntısı yaşamadan sevkiyat yapma imkanına sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu