Ekonomi

Türk Metal Sendikası’nın zam talebi

Türk Metal Sendikası, MESS Grubu’nun 210 işte toplam 127.000 çalışanı kapsayan toplu sözleşmesinde ihtiyaçlarını açıkladı.

Türk Metal Birliği'nden Talep

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, Türk Metal İşçileri Derneği (MESS) ile toplu iş sözleşmesi önerilerini sunmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Grup toplu iş sözleşmesinde, ilk yılın ilk 6 ayı için yüzde 29,57, ikinci yılın ilk 6 ayı için enflasyon oranı, ikinci yılın ilk 6 ayı için enflasyon oranı + saat başına 1 lira, için enflasyon oranı ikinci 6 ay Öte yandan ikinci yılda sosyal yardımlarda yüzde 35, enflasyonda yüzde 4 ek artış talep edildi.

EYLÜL 2021 – EYLÜL 2023 DÖNEMİ

Sözleşmenin Eylül 2021’den Eylül 2023’e kadar olan dönemi kapsadığını kaydeden Kavlak, düzenledikleri anket ve çalıştay sonunda önerdikleri sayıların belirlendiğini belirtti.

Türk Metal Sendikası'nın zam talebi 1 numara

“GEREKLİ TOPLAM 127 BİN TÜRK METAL BİRLİĞİ ÜYESİNİN 179 SİTEDE 210 İŞYERİDE ÇALIŞMASINI İÇERİYOR”

Sözleşmenin MESS’e bağlı 179 şirkette 179 işte çalışan toplam 127 bin Türk Metal Sendikası üyesini kapsadığını vurgulayan Kavlak, şu bilgileri verdi: “Sözleşme Türkiye’nin en büyük sanayi tesislerini kapsıyor. Ülke ekonomisinin lokomotifi konumundalar. Otomotiv sektöründe Tofaş, Renault, Ford, Mercedes ve Man gibi markaların yanı sıra beyaz eşyada Arçelik, Bosch ve Siemens, 4 adet marka var. ilk 10’da şirketler, ilk 50’de 13, ilk 100’de 20 şirket Sözleşme DİSK, Birlesik Metal-İş ve Hak-İş, Öz Çelik-İş’i kapsıyor. bu alanda çalışanlar üyedir.”

Türk Metal Sendikası'ndan 2. artış talebi

BİRİNCİ YILIN İLK 6 AYINDAKİ BÜYÜME YÖNÜ YÜZDESİ 29,57

MESS Grubu’nun toplu sözleşmesinin Türkiye’deki en büyük özel sektör toplu sözleşmesi olduğuna dikkat çeken Kavlak, sözleşme kapsamındaki taleplerini şöyle sıraladı: “Saat ücreti 20,50 liranın altında olanların saat ücretini 90 kuruş artırarak bu ücreti aşmamasını istiyoruz. Yüzde 2,57 getirisi var. Ayrıca tüm ücretlerde yüzde 27 artış istiyoruz. Genel olarak” , yılın ilk 6 ayında ilk yüzde 29″ dedi. 57, ikinci 6 aylık enflasyon oranı, üçüncü 6 aylık enflasyon oranı + saat başına 1 lira, dördüncü 6 aylık enflasyon oranı, sosyal yardımlar birinci yıl yüzde 35, ikinci yıl enflasyon artı yüzde 4 artış.

Türk Metal Sendikası'ndan 3. zam talebi

SOSYAL HAKLARIN GENİŞLETİLMESİ İÇİN GEREKLİLİKLER

Kavlak, ücret artışı şartlarına ek olarak, eş ve çocukların sağlık sigortasına dahil edilmesini, işçiler için izin, gece çalışması, bakım ve onarım tazminatı, teknik personel tazminatı, çalışma ücreti talep ettiklerini belirtti. ve okul öncesi çocuğu olanlara yardım.

Türk Metal Sendikası'ndan 4. artış talebi

“TÜRKİYE’Yİ KENDİ KENDİMİZLE İHRACAT YAPTIK”

Kavlak, metal işçisinin Kovid-19 salgını sırasında çok çalıştığını söyledi. “Çalıştığımız işletmeler salgın sürecinden etkilenmedi. Türkiye’nin ihracatını sadece kriz döneminde omuzladık. Canımız pahasına ölümüne çalıştık. Şimdi hakkımızı istiyoruz.” terimleri kullandı.

Türk Metal Sendikası'ndan 5 numara zam talebi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu