Ekonomi

TÜDER: Kira TÜFE’den fazla artırılamaz

Tüketiciler Derneği, okulların açılmasının kiralarda artışa yol açtığını belirterek, tüketici haklarının korunması için uygulamada dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı.

TÜDER: Kiralar tüketici fiyat endeksinden fazla artırılamaz

Tüketici Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, kiraların yüksekliğine dikkat çekerek, bu konuda çok şikayet aldıklarını söyledi.

“AÇILIŞ OKULLAR BİLETİ ARTIRMAK İLE İLGİLİ OLDU

Küçük, özellikle bazı bölgelerde kiraların çok pahalı hale geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ev sahipleri tüketici fiyat endeksi kuralına uymuyor, daha da yükseltmek istiyorlar ve çeşitli nedenlerle mevcut kiracısını çıkarıp evini daha yüksek kiraya vermek istiyorlar. Mevcut kiracıların ve tüketicilerin en büyük sorunu bu. Piyasa, fiyatların yükselmesi bekleniyordu. Yakında okullar açılır, üniversiteye yeni öğrenciler gelirdi. Tarihler olurdu. Arazi sahipleri kira artışlarını bahane ederdi.

TÜFE: Kira TÜFE 1'den daha yüksek olamaz

ZORUNLU MUAYENE

Burada kesinlikle denetim ve denetime ihtiyaç vardır. “

“GÖÇ DALGASI ÜCRETLERİ ARTIRIYOR”

Göçle birlikte konut talebindeki artış nedeniyle mevcut konutların ihtiyacı karşılayamadığına işaret eden Küçük, bunun artışa neden olacağını ve tüm nedenlerin bir araya gelmesi halinde ciddi bir yoğunluk yaşanacağını söyledi. şikayetler aldılar.

“Tüketici fiyat endeksleri ASLA gözlemlenmiyor”

Yapılan şikayetler hakkında bilgi verenler, “Birincisi, mevcut kiraların en az yüzde 25 ila 30 artmasıyla tüketici fiyat endeksinin hiçbir zaman takip edilmediğini söylüyorlar.

TÜFE: Kira TÜFE 2'den daha yüksek olamaz

YENİ MAAŞLARDA DAHA FAZLA ARTIŞ

Yeni kiralamalar %40-45’e kadar büyüyebilir. Burada tüketicileri mevcut kiralarını zamanında ödemeleri konusunda uyarmak istiyorum, ev sahibine darbe yapmamaları için bu önemli. İşe alacak olan vatandaşların da iyi araştırma yapması gerekiyor. “ terimleri kullandı.

ÜCRETLERE DİKKAT

Küçük, yeni kiralama yapan tüketicilerin ücretlere dikkat etmesi gerektiği konusunda da uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu