Ekonomi

Trabzon’un Yalıncak karpuzu tarlada çürüdü

Doğu Karadeniz bölgesindeki tek karpuz üretim merkezi olan Yalıncak karpuz üretimi, adını bu yıl yağışlı havalardan alıyor ve adını Yalıncak ilçesinden alıyor.

Trabzon Yalıncak karpuzu sahada çürüdü

2010 yılında Trabzon’da üretime başlayan ve adını bulunduğu bölgeden alan Yalıncak karpuzu, diğer yörelerden farklı olan tadı ve aroması ile tanınmaktadır.

Doğu Karadeniz bölgesinin tek karpuz yetiştirme merkezinde yetiştirilen Yalıncak karpuzu, bu yılki yağışlı havalardan olumsuz etkilendi.

Önceki yıllarda üretim 200 tona ulaşırken, bu yıl bir kısmının tarlada çürüdüğü görüldü.

“Bazıları yaralandı”

İsmail Köksal Kotan, karpuz üreticisi,Ürünün yağışlı mevsimden olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:Bu yılki hasat önceki yıllara göre daha az. Bu yıl yağışlı olduğu için fidanlar tam olarak gelişemedi ve zarar gördü. Bazıları çürümüş ve hasar görmüş. Bu nedenle üretim geçen yıla göre daha düşük. Karpuz hala aynı tat ve aromada, değişiklik yok” dedim.

Trabzon Yalıncak karpuzu ViDEO sahasında çürüdü

“ARKI GÜZEL OLDUĞUNDA MARKA OLUN”

Kotan, lezzetinin hava şartlarına ve toprağa bağlı olduğunu kaydederek, “Karpuzumuzun özelliği çiğ kesilmemesi, doğrudan dalından toplanmasıdır. Ayrıca organik değil hayvan gübresi ile gübre ile yetiştirilmektedir. Ayrıca Yalıncak’ta havanın ve üretim alanlarının denize bakmasının da lezzetini etkilediğini düşünüyorum. 2010 yılında Trabzon pazarına ilk karpuzu tanıtan benim. Bunu yaptığımda herkes burada karpuz olur mu diye merak ediyordu. Birkaç yıl oldu. Ancak karpuz tüketicileri tadına bakınca geri dönüşler artmaya başladı.

Sonuçta tüketici karar vericidir. Geri dönüşler iyi olunca marka olmaya başladılar. Yalıncak karpuzu sadece Trabzon’da değil tüm Türkiye’de bir marka haline geldi. Tadı hava koşullarına ve toprağa bağlıdır. “ dedi.

“PAZARLAMA STRESİMİZ VAR”

Verimlerin önceki yıllara göre düşük olduğunu belirten Kotan, “Salgın bizi de etkiledi. Dolayısıyla salgın zamanında daha az salgın varken tüketim de daha azdı. Şu anda bir pazarlama sorunu yaşıyoruz. Geçen yıllara göre bu yıl rekoltemiz çok düşük. İlk yıllarda üretimimiz 10-20 ton idi. 2013’ten sonra 100 tona, hatta 200 tona ulaştık. Şu anda 200 ton olmayacak. 30-100 ton ürün olacağını tahmin ediyorum.“dedi.

Trabzon Yalıncak karpuzu 1. tarlada çürüdü

Trabzon Yalıncak karpuzu 2. tarlada çürüdü

Trabzon Yalıncak karpuzu tarlada çürümüş #3

Trabzon Yalıncak karpuzu 4. tarlada çürüdü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu