Ekonomi

Ticaret Bakanlığı güvensiz okul ve kırtasiye malzemeleri için devrede

Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken Ticaret Bakanlığı, vatandaşların güvenle alışveriş yapabilmeleri için okul ve kırtasiye kontrolleri konusunda harekete geçti.

Ticaret Bakanlığı güvenli olmayan okullar ve kırtasiye malzemeleri geliştirdi

Ticaret Bakanlığı, okulların açılmasıyla talebi artan ürünlerin çocuk sağlığına zarar vermemesi için denetimler yaptı. “güvensiz ürünlere sıfır tolerans” prensibiyle çalışır.

KONTROL

Özellikle üretici ve ithalatçıların yoğun olduğu illerde kırtasiye, okul kıyafetleri, çocuk çanta ve ayakkabılarında kapsamlı denetimler gerçekleştiriliyor.

REHBERLİK FAALİYET UYGULANIYOR

Bölge müdürlükleri, ürünlerin tüketicilere güvenli bir şekilde tedarikini sağlamak amacıyla kırtasiye ve okul malzemeleri satış noktalarında ürün güvenliği danışmanlığı faaliyetleri yürütmektedir.

KİMYASAL VE FİZİKSEL TESTLERİ TAMAMLANDI

Denetimler sırasında ticari müfettişler tarafından tehlikeli kabul edilen ürünlerden numuneler alınmakta ve akredite laboratuvarlarda çeşitli kimyasal ve fiziksel testler yapılmaktadır. Bu kapsamda Birlik mevzuatına uygun olarak teknik mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen kimyasal testler, başta ftalatlar, kadmiyum, kurşun ve azo boyalar olmak üzere kısıtlı kimyasalların varlığında kontrol edilir.

Fiziksel testler, ürünün oluşturduğu riskleri değerlendirir ve küçük bileşen testlerinden tekstil kord ve korselerin çocuk güvenliği standartlarına uygunluğuna kadar kapsamlı analizler gerçekleştirir.

BİLGİLER ÜRÜN ETİKETİNİN ÜZERİNDE OLMALIDIR

Uyarılar gibi ürün üzerinde yer alması gereken bilgi gereksinimleri ve gerekli içerik bilgilerinin tekstil veya ayakkabı etiketlerinde yer alıp almadığı.

Test veya muayene işlemleri sonucunda kimyasal ve fiziksel testlerden geçemeyen kırtasiye ve okul malzemeleri piyasadan geri çağrılır ve bu ürünlerin üretici ve ithalatçılarına para cezası verilir. Etiket kontrollerinde eksiklik tespit edilen ürünlere ilgili mevzuat kapsamındaki düzeltmeler ve idari cezalar uygulanır.

İLGİLİ KULLANICI UYGULAMA NOKTALARI

Tutarsız olduğu tespit edilen ürünlere ilişkin bilgiler de Bakanlık tarafından yaptırılan güvenli olmayan ürün bilgi sistemi (GÜBİS) aracılığıyla tüketicilerle paylaşılmaktadır. Tüketiciler yukarıdaki sisteme www.guvensizurun.gov.tr ​​ve www.gubis.gov.tr ​​adreslerinden ulaşabilirler.

SPEKÜLATİF AKIŞLAR İZLENEBİLİR

Öte yandan okul alımlarında arz-talep dengesine uymayan fiyat artışlarından tüketicilerin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirler alınmakta ve yerinde yapılan bu spekülatif fiyat hareketlerine özellikle dikkat edilmektedir. kontrol eder.

Ticaret Bakanlığı güvenli olmayan okulları ve kırtasiye malzemelerini 1 numaraya getiriyor

OKUL SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Bakanlık, tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmesi gereken hususlar konusunda da uyarılarda bulundu. Buna göre, aşağıdaki noktalar dikkate alınmalıdır:

ÜRÜN AMBALAJI İncelenecek

– Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı iyice kontrol edilmelidir. Birçok kaza uygunsuz veya uygunsuz kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayları önlemek için ürün ambalajı üzerindeki uyarıları dikkatlice okuyunuz ve kullanım talimatlarına uyunuz.

ÜRETİCİ BİLGİLERİYLE ÜRÜN SATIN ALMANIZ GEREKİR

– Kırtasiye seçiminde üretici/ithalatçının tam adı ve adresi olan ürünler tercih edilmelidir. Türkçe uyarısı olmayan marka ve model bilinmeyen ürünler satın alınmamalıdır.

ÜRÜNLERİN SAHİP OLDUĞU YAŞ GRUBUNA DİKKAT

– Oyuncak veya oyun şeklindeki kırtasiye malzemelerinin hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ifadeler ve diğer uyarıları kontrol edin. Bu kapsamda 36 yaş altı çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerine yönelik uyarılar dikkate alınmalıdır.

CE İŞARETLİ ÜRÜNLER SEÇİLMELİDİR

– Boyalar, oyuncak silgiler, kalemtraşlar, oyuncak hamurları, parmak boyaları üzerinde CE işareti olup olmadığını kontrol edin.

ETİKET TÜRKÇE OLMALIDIR

– Tekstil ve ayakkabı ürünleri söz konusu olduğunda, ürünlerin içeriğini gösteren etiket ve işaretler Türkçe ve kolay okunabilir olmalıdır. Tüketiciler bu ürünleri satın alırken, etikette yer alan bilgiler çerçevesinde tercih yapmalıdır.

Satın aldığı ürünün güvenli olmadığını düşünen tüketiciler, Alo 175 Tüketici Hattı ve internet sitesi üzerinden bakanlığa başvurabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu