Ekonomi

Temmuz ayında 1,5 asırdır görülmemiş sıcaklık dünyayı kavurdu

Geçen Temmuz, dünyanın en yüksek sıcaklığına sahip ay kaydedildi.

Temmuz ayında, görünmez bir sıcaklık dünyayı 1.5 asır boyunca kavurdu.

Temmuz sıcağı kuraklıklara neden olurken, canlıların hayatını da tehlikeye attı. Aşırı yüklenen klimalar, insanlar sıcaktan kaçmanın yollarını aradığı için birçok yerde elektrik kesintilerine neden oldu.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, geçen yılın 20. yüzyıl ortalamasının 0,93 derece üzerinde, dünyada şimdiye kadar kaydedilen en sıcak ay olduğunu açıkladı.

KÜRESEL SICAKLIK 0.93 DERECE ARTTI ORTALAMA 20. YÜZYIL ORTALAMASI

Buna göre, Temmuz ayında sıcaklıklar 20. yüzyıl dünya ortalamasının 0,93 derece üzerine çıkarak 142 yıllık rekoru kırdı. Kuzey yarımkürede Temmuz sıcaklıkları ortalamanın 1,54 derece üzerine çıkarak “hiç görülmemiş” seviyelere ulaştı.

Temmuz ayında 1,5 asırlık görünmez sıcaklık dünyayı kavurdu

ASYA EN SICAK AYLARINI YAŞIYOR

Ayrıca Temmuz ayında Asya en sıcak ayı yaşadı. Avrupa’da Temmuz ayı sıcaklığı, 2018’den sonra Avrupa’nın en sıcak ikinci ayı oldu.

Temmuz ayında, 1,5 asırlık görünmez sıcaklık dünyayı kavurdu # 2

“Temmuz ayının en sıcak kaydı”

NOAA yöneticisi Rick Spinrad, “Temmuz genellikle dünyanın en sıcak ayıdır, ancak Temmuz 2021 şimdiye kadarki en sıcak ay olarak Temmuz’u geride bıraktı. Bu yeni rekor, iklim değişikliğinin dünya için izlediği en endişe verici ve yıkıcı yollardan biri” dedi. . terimleri kullandı.

NOAA verilerinin, Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından bu hafta yayınlanan bir raporda özetlenen uzun vadeli değişiklikleri de yansıttığını belirttiler.

Temmuz ayında 1,5 asırlık görünmez sıcaklık dünyayı kavurdu #3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu