Ekonomi

Tekirdağ’da yerli ayçiçeği tohumuyla yetiştirilen ürünler hasat edildi

Türkiye’de kullanım oranı çok yüksek olan ve fiyatları sürekli artan ayçiçek yağının yerel tohumlarla yetiştirilmesiyle verimini artırmaya çalışıyorlar.

Tekirdağ'da yerel ayçiçeği tohumlarıyla yetiştirilen ürünler hasat edildi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün teknik desteğiyle Savola Gıda ve Tohum Derneği işbirliği “Yerli ayçiçeği tohumu sosyal sorumluluk projesi” başladı.

Tekirdağ’daki projenin amacı, Macaristan’da ayçekirdeği geliştirmek ve dünya pazarında verim ve kalite açısından söz sahibi olmalarını sağlayacak kaliteli yerli çeşitlerin tedarik edilmesidir.

İlki Tekirdağ’da gerçekleştirilen proje, önümüzdeki yıl Konya’da ve ardından Adana’da gerçekleştirilecek.

YERLİ AYÇİÇEK DÜNYA PAZARINDA SES OLDUĞUNU BELİRLEDİ

Projenin amacı, Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumlarının geliştirilmesinin yanı sıra, verim ve kalite açısından dünya pazarında söz sahibi olmalarını sağlayacak kaliteli yerli çeşitlerin tedarik edilmesidir.

Proje, Muratlı ilçesinde dikilen ayçiçeklerini hasat etti.

Tekirdağ 1 numarada yerli ayçekirdeği ile yetiştirilen ürünler hasat edildi

HEDEF DAHA FAZLA YERLİ AYÇİÇEK YETİŞTİRMEK

Proje, daha fazla yerli ayçiçeği üretmeyi ve Türkiye’nin dünya çapında yerli ayçiçeği tohumlarında söz sahibi olmasını hedefliyor.

“DOĞADA GİZLİ HER ŞEY”

Tohum İttifakı Başkanı Musa Kaya, sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimine destek için her şeyin doğada saklı olduğuna inandıklarını söyledi.

Kaya, tohumda daha iyi bir tarım ülkesi olabileceğini vurguladı, “Savola Gıda ile bir araya gelerek projeye başladık. Proje ile amacımız Macaristan’da yeterli olmayan ayçekirdeğinin geliştirilmesi, verim ve kalite açısından yüksek kaliteli yerli çeşitler elde edilmesi. Ürünleri değerlendirmek ve incelemek. Sonuçlar. Daha sonra Adana’da yapmayı planlıyoruz.” dedim.

Tekirdağ'da yöresel ayçiçeği tohumları ile yetiştirilen ürünler hasat edildi #2

“Küresel ısınma ve iklim değişikliği önümüzde”

Bitkisel Yağ Üreticileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de dünyanın küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Sayın Büyükhelvacıgil, tarımın Türkiye için önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tarım arazimizden en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor. Ayçiçek yağı hepimizin mutfağında bulunması gereken temel gıdalardan biri.

“MUTFAKTA AYÇİÇEK YAĞI REÇETE VERMEK İÇİN DOĞAN YAZAR SAYISI”

Halkımızın yüzde seksen beşi mutfağında ayçiçek yağı tüketmeyi tercih ediyor. Ayçiçeği unu, hayvancılık çiftçileri için de önemlidir. Ne yazık ki yağlı tohumlar ve türevleri ithal ettiğimiz ürünler arasında ilk 10’da yer almaktadır.

“YAĞLI TOHUM TÜREVLERİNİN YÜZDE 75’İYLE GELİYORUZ”

Maalesef ülke olarak yağlı tohum türevlerinde yüzde 75 dışa bağımlıyız. Bu nedenle tarım ve ayçiçeği için stratejik planlama yoluyla sübvansiyonları artırmamız ve iklim değişikliğini dikkate alan sürdürülebilir tarım politikaları geliştirmemiz gerekiyor. Bunun için kamu-özel işbirliği ve çiftçilerimizin çabası gerekiyor. Hepimiz ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak için çalışıyoruz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu