Ekonomi

Tarımsal Ar-Ge projelerine 30 milyon lira destek

Tarım sektörü tarafından öncelikli konularda uygulanan Ar-Ge Destek Programı kapsamında tarıma ve ormancılığa katkı sağlayan projeler desteklenecek.

Tarımsal Ar-Ge projelerine 30 milyon TL destek

Dünyada gıda ve yeşillik ihtiyacı her geçen gün artıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da tarımsal Ar-Ge projelerini destekleyecek ve bu konuların geliştirilmesi ve ortaya çıkabilecek sorunların ele alınması için kaynak yaratacaktır.

30 MİLYON LİRA YARDIM

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında başlatılan Ar-Ge projelerine yönelik Tarımsal Destekleme Programı çerçevesinde 17. proje çağrısı yapıldı.

BAŞVURULAR 8 EKİM’DE SONLANACAK

Başvuruları 8 Ekim’de sona eren programa 30 milyon lira hibe verilecek. Program kapsamında bugüne kadar 454 projeye 108 milyon 500 bin TL hibe sağlandı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) himayesinde yürütülen programa üniversiteler, TÜBİTAK Ar-Ge birimleri, sivil toplum ve meslek kuruluşları ile özel sektör başvurabiliyor.

Tarımsal Ar-Ge projelerine 30 milyon TL destek #1

ÜNİVERSİTE DESTEĞİ ÜST SINIR 300.000 OLACAK

Program kapsamında üniversitelere ve TÜBİTAK Ar-Ge birimlerine maksimum destek 300 bin TL, maksimum destek oranı yüzde 100’dür. Sivil ve mesleki kuruluşlara destek tavanı 300.000 liraydı. Bu projelerde hibe oranı yüzde 70’e kadar çıkacak.

ÖZEL SEKTÖRE DESTEK TAVANI 3 MİLYON TL

Özel sektör kuruluşlarına yapılacak azami yardım miktarı, azami %70 yardım yoğunluğu ile 3 milyon TL olacaktır.

DESTEKLENECEK 40 MADDE BELİRLENDİ

Bakanlık, bu yıl Ar-Ge desteği sağlayacağı öncelikli konuları 40 maddede belirledi. Bunlar arasında bahçeden yaş meyve sebze pazarına kadar olan ürün kayıplarını azaltmak için yeni yöntem ve teknolojilerin geliştirilmesi, akıllı tarım teknolojilerinin üretimi ve pazarlanmasında farkındalık ve rekabet ortamı yaratan sistemlerin geliştirilmesi yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu