Ekonomi

Taliban, Afganistan’da 1 trilyon dolarlık minerallere sahip oldu

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Afganistan’da yönetimi devralan Taliban, şu anda dünyanın ihtiyaç duyduğu 1 trilyon dolar değerinde yeraltı kaynağına sahip.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da bir milyon dolar değerinde minerali var

ABD ordusunun birkaç ay önce Afganistan’dan çekilmesi ve terörle mücadele olarak 20 yıllık işgalin sona ermesi, şimdi hazırlıklı olan Taliban’ı yeniden harekete geçirmiş görünüyor.

UP KULLANILMIŞ YETKİ, TALIB’DE İŞGALİYE BAŞLADI

Taliban liderleriyle yapılan çeşitli diplomatik görüşmeler ve görüşmelerden sonra, son ABD ve NATO birliklerinin ülkeyi terk etmesinden sonra, Taliban güçleri (Türk askeri birliği hariç) hızla Afgan hükümeti tarafından kontrol edilen şehirleri işgal etmeye başladı.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da 1 trilyon dolar değerinde minerali var

ÜLKEYE BİR AY İÇİNDE NEDEN OLDU

Girdikleri şehirlerde fazla direnişle karşılaşmayan Taliban, birkaç gün içinde direniş göstermeden sonunda başkent Kabil’i işgal etti ve bir ay gibi kısa bir sürede neredeyse tüm ülkeyi yeniden fethetti.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da bir milyon dolar değerinde minerali var

ÜLKELER TALİBAN ile diyalogda

Taliban’ın beklenmedik başarısı dünyada şok etkisi yaratırken, Rusya, Pakistan, Hindistan, Özbekistan, Tacikistan ve İran başta Çin olmak üzere bir yandan temkinli bir tavır sergilerken, diğer yandan diyaloga hazır olduklarını ifade ettiler. Taliban yönetimi ile

Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Avrupa Birliği bile kendi çıkarları doğrultusunda Taliban’la yeni müzakereler olasılığını dört gözle bekliyor.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da bir milyon dolar değerinde minerali var

ELLERİNDE 1 MİLYON $ KAYNAK

Bunun en büyük nedenlerinden biri ülkenin değerli yeraltı kaynaklarıdır.

İşgal yıllarında başta ABD olmak üzere Batılı devletlerden bilim insanlarıyla gelen bazı şirketler, ülkenin yeraltı kaynaklarına yönelik araştırmaların sonucunda en az 1 trilyon dolar değerinde çeşitli maden yatakları elde edildiğini keşfetti.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da 1 milyon dolar değerinde minerali var # 4

DEMİR, ALTIN ​​VE BAKIR MADENLERİ

CNN International’ın derlediği haberde; Halkı yoksullukla boğuşan Afganistan’da araştırma yapan ABD’li askeri yetkililer ve jeologlar, ülkenin ekonomik durumu önemli ölçüde değiştirebilecek maden yataklarında oturduğunu açıkladı.

2010 yılında yapılan bu keşifte demir, bakır ve altın gibi maden kaynakları ülke geneline dağılmıştı.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da 1 trilyon dolar değerinde minerali var

Dünyanın en büyük lityum depolarından biri AFGANİSTAN’da

Ayrıca Afganistan’ın nadir toprak minerallerine ev sahipliği yaptığı ve dünyanın en büyük lityum yataklarından birinin bu coğrafi bölgede yer aldığı tespit edildi.

LİTYUM, iklim krizi karşısında KRİTİK BİR ELEMANDIR

CNN International, söz konusu malzemenin şarj edilebilir pillerde kullanıldığını hatırlatarak, bu malzemeyi “iklim kriziyle mücadelede hayati ama nadir bulunan bir bileşen” olarak tanımlıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karbon emisyonlarını azaltmak için elektrikli arabalara ve diğer temiz teknolojilere geçmeye çalıştıkça, neodimyum gibi nadir toprak metallerine ve lityum ve kobalt gibi metallere olan talep artıyor.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da 1 trilyon dolar değerinde minerali var

KOBALT VE NİKEL MADENCİLİĞİ VARDIR

Uluslararası Enerji Ajansı ise küresel lityum, bakır, nikel, kobalt ve nadir toprak pil arzının hızla artması gerektiğine, aksi takdirde dünyanın iklim kriziyle mücadelede başarısız olacağına dikkat çekiyor.

CNN: Taliban'ın Afganistan'da 1 trilyon dolar değerinde minerali var # 7

ÇİN, PAKİSTAN VE HİNDİSTAN MADEN İSTİYOR

“Afganistan, geleneksel değerli metaller açısından kesinlikle en zengin bölgelerden biridir” söz konusu bilim insanı ve güvenlik uzmanı Rod Schoonover, bu zenginliğin 21. yüzyılda yükselişe geçen mineraller için de geçerli olduğunun altını çizdi.

CNN International’a yaptığı açıklamada Schoonover şu ifadeleri kullandı:

“Güvenlik sorunları, altyapı eksikliği ve şiddetli kuraklıklar geçmişte en değerli madenlerin çıkarılmasını engelledi. Bunun Taliban kontrolü altında kısa vadede değişmesi pek olası değil. Yine de Çin, Pakistan ve Hindistan gibi ülkelere yatırım yapabileceklerini verin. kaosa rağmen bu ülke.”

Kabil Havalimanı’nda Kaos VİDEOSU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu