Ekonomi

Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu ve not görünümünü açıkladı.

Standard & Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Standard & Poor’s (S&P) Uluslararası Kredi Notu’nda Türkiye’nin yabancı para kredi notu “B + / B”, kredi notu yerel para biriminde ise “BB- / B” teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümü “istikrarlı” Açıklamada, ihracatta güçlü bir toparlanma ve koronavirüs salgınına karşı sürdürülen yurt içi ekonomik aktivite ile bu yıl yüzde 8,6’lık bir büyüme beklendiği belirtildi.

BEKLENEN GSYİH ORANI YÜZDE 34

Açıklamada, net devlet borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının bu yıl sonuna kadar yüzde 34’e ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye’nin özel sektörünün direnci ve yönetilebilir net genel devlet borcunun, gerektiğinde maliye politikası tepkilerine yer bırakmasıyla risklerin kısmen dengelendiğine işaret edilerek, ülkenin ödemeler dengesi pozisyonunun iyileştirilebileceği kaydedildi. özellikle merkez bankasının net döviz rezervlerinin tahminlerin üzerinde artması durumunda.

Standard & Poor's Türkiye'nin kredi notunu 1 olarak açıkladı

TÜRKİYE EKONOMİSİ DAHA BÜYÜYOR

Açıklamada, Türkiye’ye yönelik değerlendirmelerin, daha önce dış şoklar ve iç ekonomik zorluklardan kurtulan ülkenin çeşitlendirilmiş ekonomisi ve özel sektörü tarafından desteklenmeye devam ettiği belirtildi.

Türkiye’nin diğer yükselen piyasalardan daha hızlı toparlandığına dikkat çeken açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl büyümeye devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, Kovid-19 salgınının Türkiye ekonomisine yönelik doğrudan risklerinin azaldığı, Türkiye’nin finansal durumunun diğer birçok yükselen piyasa ekonomisine göre güçlü kaldığı ve ülkenin kredi notunu desteklemeye devam ettiği belirtildi.

Standard & Poors Türkiye'nin kredi notunu 2 açıkladı

GELECEK YILLAR İÇİN BÜYÜME TAHMİNLERİ

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerin de yer aldığı duyuruda, ekonominin bu yıl yüzde 8,6, 2022’de yüzde 3,3 ve 2023 ve 2024’te yüzde 3,1 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

ENFLASYON VE İŞSİZLİK TAHMİNİ

Ülkedeki işsizlik oranının 2021’de yüzde 12,6, 2022’de yüzde 12,2, 2023’te yüzde 11,2 ve 2024’te yüzde 11 olacağı tahmin ediliyor.

Enflasyonun bu yıl yüzde 17,3, 2022’de yüzde 12, 2023’te yüzde 9,5 ve 2024’te yüzde 9,2 olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu