Ekonomi

Stabilizasyon büyük oranda sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz

Ticaret Bakanı İzmir Ticaret Odası’na yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu, gelecek hedeflerini ve İzmir’in bu tablodaki yerini aktardı.

Mehmet Muş: İstikrar büyük ölçüde sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılış törenine katılmak üzere İzmir’de yaptığı konuşma. “İstikrar büyük ölçüde sağlandı. Cari fazla veren bir ülke olarak göstergelerdeki oynaklık bundan sonra çok daha düşük olacak. Eximbank’ı yeniden yapılandıracağız ve güçlendireceğiz. Gündemimizde bu var.” dedim.

“AB’NİN TAM ÜYESİ OLMAK İSTİYORUZ”

Bakan Muş, İzmir Ticaret Odası’nda katılımcılara hitap etti “Açık, net ve dürüst olayım. Avrupa Birliği’ne tam üye olmak istiyoruz.” Türkiye’nin AB hedefini sundu.

Mehmet Muş: İstikrar büyük ölçüde sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz VİDEO

Mehmet Muş: İstikrar büyük ölçüde sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz.

“GELECEK BAHAR”

Ekonomide gelinen aşamalara değinen Muş, şunları kaydetti: “İyi bir noktaya geldik. Zor olanı geride bıraktık. Bundan sonrası daha kolay. Kış geride kaldı. Bahar geliyor.” dedim.

“İZMİR 15 MİLYAR OLACAK VE BU YIL İHRACAT YAPACAK”

Bakan Muş, İzmir Ticaret Odası’nda özel bir toplantıya hitap etti “İzmir net ihracatçı bir şehir, fazla veren bir şehir. 15 milyar dolar ihracat ve 11 milyar dolar ithalat yapıyor. Dolayısıyla cari açığa katkı sağlayan önemli bir şehir. Macaristan’da ekonomik toparlanma çok hızlı devam ediyor.

Mehmet Muş: İstikrar büyük ölçüde sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz

DÜNYANIN EN HIZLI EKONOMİK YAPILAN ÜLKELERİNİN ÜRÜNÜYÜZ

Bu rakamlarla dünyada ekonomik toparlanmasını en hızlı tamamlayan ülkeler arasında birinci veya ikinci sırada yer alıyor. Tüm bunlara rağmen bu yıl cari açığı düşük bir seviyede kapatmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren hedefimiz Türkiye’nin cari fazla veren ülke konumuna gelmesi. ” dedim.

Mehmet Muş: İstikrar büyük ölçüde sağlandı, cari fazlaya doğru gidiyoruz.

“YAZILIM, OYUN VE SİBER GÜVENLİK HEDEFİMİZ 10 MİLYON DOLAR”

Bakan Muş, oyunda sadece 2 milyar dolar civarında ihracat olduğunu belirterek, “Yazılım, oyun ve siber güvenlik ihracatımızı 10 milyar dolar olarak ifade etmek istiyoruz” sağlanan bilgi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu